Yapay Çevre Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Yapay Çevre Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Yapay çevre oluştururken, canlıların yaşam alanlarını yok etmemeye ve gereksiz ağaç kesmemeye dikkat edilmelidir. Doğal ortam yok edilmemeli ve güvenlik oluşturulmalıdır. Hava kirliliği, çevre kirliliği ve toprak kirliliğinin oluşmaması için önlem alınmalıdır. Hayvanlar doğal çevrede yaşamaktadır. Yapay çevre oluştururken dikkat etmezsek eğer diğer canlıların yaşamları tehlikeye girer.

Örneğin, yapay çevre unsuru olan baraj inşa edilirken diğer canlıların yaşam alanı yok edilmemelidir.

Yapay Çevre Unsurları Nelerdir?

Yapay çevre unsurları şu şekildedir;

  • İnşa Edilen Yapılar
  • Barajlar
  • Köprüler
  • Bahçeler
  • Hastaneler
  • Heykeller
  • Binalar

Yapay çevre unsurları doğal ortamın dışındaki insan üretimi yapılardır. Yapay çevre oluştururken doğaya zarar vermemeye dikkat etmek gerekir. Yapay çevre oluştururken, hava, su, toprak ve çevre kirliliğinin oluşmaması için gereken önlemler alınmalıdır. Doğal ortamın korunmasına dikkat etmek gerekir ve fazla ağaç kesmemek gerekir.

Yapay Çevreye Örnek Olarak Ne Verilebilir?

Parklar, bahçeler, göletler, yürüyüş yolları ve havuzlar yapay çevreye örnek olarak verilebilir. İnsanlar tarafından üretilen yapılar yapay çevre yapılarıdır. Yapay çevre oluştururken doğaya zarar vermemek gerekir. Yapay çevre oluştururken, hava kirliliği, su kirliliği, çevre kirliliği ve toprak kirliliğinin oluşmaması için önlemler alınmalıdır. Doğayı korumaya özen göstermek önemlidir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın