Çinko Fazla Alınırsa Ne Olur? Çinkonun Zararları
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Çinko Fazla Alınırsa Ne Olur? Çinkonun Zararları

0

Çinko fazla alınırsa, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, mide ağrısı, mide krampları ve ishal gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Uzun süre fazla çinko tüketildiğinde, başta bağışıklık sistemi olmak üzere, vücudumuzda bulunması gereken bakır oranı ve iyi kolesterol (HDL kolesterol) de azalır ve zarar görür.

Günlük Çinko İhtiyacı Ne Kadar?

Çinko günlük ne kadar alınmalı sorusunun cevabı, değişik yaş gruplarına göre değişmektedir:

YaşÜst Limit
0 – 6 ay4 mg
7 – 12 ay5 mg
1 – 3 yaş7 mg
4 – 8 yaş12 mg
9 – 13 yaş23 mg
14 – 18 yaş34 mg
Yetişkinler40 mg
Çinko ne kadar alınmalı?

Çinkonun Zararları

Çinko, kararında tüketildiğinde vücudumuz için çok gereklidir. Fazla çinkonun zararları, günde 50 mg ve üzerinde çinko tüketilmesi durumunda ortaya çıkar. Bu zararlar, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, mide ağrısı, mide krampları ve ishal şeklinde kendisini gösterebilir. Ayrıca iyi kolesterol olan HDL’nin düşmesine ve damar tıkanıklığına neden olan LDL’nin de yükselmesine neden olur.

Çinko fazla alınırsa bu durum bir sağlık kuruluşunda gerek belirtilerin değerlendirilmesi, gerekse de yapılacak testler ile ortaya çıkarılabilir.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur?

En çok çinko içeren 10 besin, aşağıdaki gibidir:

 1. Kırmızı et
 2. Kabuklu deniz ürünleri (istakoz, yengeç, istiridye, karides)
 3. Bakliyat
 4. Kabak ve susam tohumu
 5. Fındık, ceviz ve fıstık
 6. Süt ürünleri
 7. Yumurta
 8. Tam buğday
 9. Patates (tatlı patates dahil)
 10. Siyah çikolata

Çinko en çok hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabı bu şekildedir. Ancak, bu besinlerin tamamını tükettiğinizde dahi, topraktaki minerallerin zaman içinde azalmasından dolayı yeteri kadar çinko alamayabilirsiniz. Bu nedenle, doktor tavsiyesi ile takviye kullanmayı düşünebilirsiniz.

Cevizde Ne Kadar Çinko Var?

Ceviz çinko miktarı bakımından en zengin yemişlerden biridir. Her 100 gram cevizin içinde, 3,4 gram çinko bulunur. Bu miktar, günlük çinko ihtiyacımızın %34’ünü, yani yaklaşık üçte birini karşılar.

Çinko Takviyesi Kilo Aldırır mı?

Çinko takiyesi kullanmak kilo aldırabilir. Vücuttaki sindirim enzimlerine yardımcı olan çinko, aynı zamanda çocuklarda lösemi gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

Çinko takviyesi alırken dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta ise, Cipro gibi antibiyotiklerle birlikte tüketmemektir. Çinko takviyenizi, Cipro kullandıktan 2 saat önce veya 6 saat sonra kullanmanız sağlığınız için daha iyi olacaktır.


Çinko fazla alınırsa neler olur, siz de böyle bir deneyim yaşadınız mı? Eğer yaşadıysanız bizimle paylaşır mısınız? Çinko zehirlenmesi geçirdiyseniz, doktor size korunmanız için neler söyledi? Yorum olarak paylaşırsanız, başka okuyucularımızın da sağlığına iyi gelebilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın