Eczacı Kalfası Nasıl Olunur? 2 Farklı Yol ile Eczane Kalfası Olun | 2024 Maaşları

Eczacı kalfası, eczacının gözetimi ve yönlendirmesi altında çalışan, eczanede çeşitli görevleri yerine getiren bir meslek elemanıdır. Eczacı kalfası olmak için 2 farklı yol bulunmaktadır. Bu yollar şu şekildedir:

1. Eczacı Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mezunu olmak.

  • Adım 1: Lise veya dengi bir okuldan mezun olun.
  • Adım 2: Üniversite sınavına girin.
  • Adım 3: Üniversite sınavından söz konusu bölüm için gereken puanı elde edin.
  • Adım 4: 2 yıl süren Eczacı Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan başarı ile mezun olun.

2. Eczacı teknisyenliği için açılan kurslara gitmek. Eczacı kalfası kursu ile, kısa sürede kalfa belgesi alabilirsiniz.

  • Adım 1: Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği arasında imzalanan “Eczacı Teknisyenliği Protokolü” çerçevesinde düzenlenen eğitimlere kaydolun. Ayrıca, İSMEK Eczacı Kalfası Kursu ile de, İstanbul’da bu eğitimi alabilirsiniz.
  • Adım 2: 1,5 – 2 ya da 3 ay boyunca süren bu eğitimleri gerekli başarı ile tamamlayın.
  • Adım 3: Eğitimin sonunda eczane teknisyeni sertifikasına sahip olun. Bu belgeye, aynı zamanda kalfa belgesi de denmektedir.

Eczane kalfası olmak için bu çözüm yolları dahilinde belirtilen adımları takip etmek gerekmektedir. Eczane kalfası en genel tanımıyla eczanedeki iş ve işlemleri yürüten personel olarak ifade edilebilmektedir.

Bu işi yapabilmek için yukarıda belirtilen yolların yanında bir çözüm daha bulunmaktadır ve o da bir eczacının yanına girerek usta-çırak ilişkisi ile işi öğrenmektir. Ancak ilerleyen zamanda bu işi yalnızca yüksekokul mezunlarının yapabileceği söylenmektedir.

Eczacı Kalfası Belgesi Nasıl Alınır?

Eczacı kalfası belgesi almak için yapılması gereken Eczacı Teknisyenliği Protokolü bünyesinde verilen eczacı teknisyenliği kursunu tamamlamaktır. Söz konusu kurslar Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği işbirliği ile düzenlenen eğitimleri kapsamaktadır.

Bu eğitimler 1,5 – 3 ay boyunca sürebilmektedir ve eğitimleri başarı ile tamamlayan kişiler eczacı kalfası sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

Eczacı Kalfası Ne Kadar Maaş Alır?

Eczacı kalfası maaşları 2024 yılında aylık ortalama 28.000 TL’dir. Ortalama olarak ifade edilen bu sayı en düşük 19.000 TL iken; en yüksek 40.000 TL olabilmektedir.

Bununla birlikte eczane teknisyenleri tarafından paylaşılan maaş miktarlarına göre, bu ücret 45.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Bu noktada çalıştığınız eczanenin büyük bir rolü bulunmaktadır.

Eczacı Kalfası Eczane Açabilir Mi?

Eczane kalfası eczane açma gibi bir yeterliliğe ve hakka sahip olmadığından dolayı eczane açamamaktadır. Eczane açabilmek ve işletmek için eczacı olmanın şart olduğu bilinmektedir. Eczane kalfası bir eczacı değil, eczanede çalışan bir teknisyendir. Dolayısıyla bu kişilerin eczane açabilmek gibi bir yetkisi bulunmamaktadır.

Eczacı Kalfası Arayan Eczaneler

Eczacı kalfası iş ilanları genellikle eczanelerin camlarına yapıştırılan ilanlar, eczacı tanıdıklar ve internet üzerinden kariyer.net benzeri iş ilanı sitelerinde bulunabilir. Özellikle internet üzerinden iş ilanları takip edilirken; eczane kalfası, eczane personeli, eczane destek şeklinde de aramalar yapılmalıdır.

Eczane Kalfası Ne İş Yapar?

Eczacı kalfasının yaptığı iş genel bir tanım ile eczanedeki iş ve işlemleri yürütmek şeklinde tanımlanabilmektedir. Eczane kalfası; reçetede yazan ilaçları müşteri için hazırlamak, ilaçların kullanımına dair müşteriye bilgi vermek, eczanenin düzenini sağlamak, eczaneye ait resmi işleri takip etmek gibi görevlere sahiptir.

Eczane kalfası tüm bunların yanında tansiyon ölçmek, kan şekeri ölçmek, kulak delme işlemi gerçekleştirmek, gebelik testi yapmak gibi yeterlilik ve görevlere de sahiptir. Bununla birlikte bu görevlerin icrası bir eczacının gözetiminde yapılmaktadır. Bunun nedeni tüm bu durumlarda asıl sorumlunun eczacı olması şeklinde açıklanabilmektedir.

İlgili İçerikler:

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın