Her Kütüphane Bir Hapishane Kapatır Anlamı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Her Kütüphane Bir Hapishane Kapatır Anlamı Nedir?

0

Her kütüphane bir hapishane kapatır anlamı itibari ile okumanın insan üzerindeki olumlu etkilerine odaklanan bir sözdür. Kütüphanede yer alan kitaplar, bireylere birçok şey öğretir. Temiz yaşam, ahlaklı yaşam, kurallara uyma, deneyimlemesi imkansız olaylar, hoşgörü ve empati gibi şeyler, kitaplardan öğrenilebilir. Bu nedenle de bu öğretilere sahip kişiler suçtan uzak durur ve o hapishane kapanır.

Toplumda huzur ve sağlıklı bir hayat sürme süreci bireylerin aldıkları eğitim ile doğru orantılı olarak işler. Toplumun sağlıklı olması bireyin de eğitimine bağlı olduğundan Seneca “her kütüphane bir hapishane kapatır.” Sözünde eğitimin önemini vurgulamak istemiştir. 

Bir Kütüphane Bir Hapishane Kapatır Ne Demek?

Hapishaneler hata yapan ve ceza çeken insanlarla doludur. İnsan neden hata yapar? İnsanın hata yapması kendini geliştirmemesi ve eğitim almaması ile orantılı bir şekilde gerçekleşen bir durumdur. Elbette her insan hata yapar. Ancak insanlar hatalarından ders çıkararak kendilerini geliştirebilirler.

İnsanların kendilerini geliştirmelerinin başka bir yolu da kitap okumaktır. Kitaplar içerisinde çok farklı dünyalar olan eserlerdir. Kitap okuyarak kendini geliştiren insanlar hatalara karşı daha kontrollü yaklaşabilmektedir.

Kendini geliştiren ve hata yapmaktan kaçınan bilinçli eğitimli insanlar ile toplumda hapishanelere ihtiyaç kalmayacaktır. Seneca da bir kütüphane bir hapishane kapatır diyerek eğitim ve okumanın hata yapmaya karşı ne kadar güçlü bir kaynak olduğunu göstermeye çalışmıştır.

Okumak insanın ufkunu açan bir eylemdir. Olaylara farklı açılardan bakabilen, yaptıklarının sonucunu önceden görebilen eğitimli ve bilinçli bireyler hata yapmaktan kaçınırlar. Böylece hapishaneler de hatalarının bedelini ödeyen insanlarla dolup taşmaz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın