Zemheri Ne Demek? Zemheri Ne Zaman Başlar?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Zemheri Ne Demek? Zemheri Ne Zaman Başlar?

0

Zemheri, kışın en şiddetli zamanı, karakış anlamına gelmektedir. Halk arasında çoğunlukla bu mevsimsel durum zemheri soğukları olarak bilinmektedir. Bu mevsimsel geçişlerde, yoğun yağmurlar, tipi ve kuru soğuklar görülmektedir. İnsanlar genelde çok fazla üşüdüğü için zemheri aylarında kalın giymek tercih edilebilmektedir.

Zemheri Ayı Ne Zaman Başlar?

Aralık ayında başlayıp ortalama 40 gün sürmektedir. Halk arasında 22 Aralık ve 30 Ocak arasında yaşanan kış aylarına delalet etmektedir. Bazı kaynaklara göre 21 Aralık’ta başlayıp 1 Marta kadar sürmektedir. Halk arasında zemheri aylarına zemheri soğukları denerek hava durumunun gerçekten de çok fazla soğuk olduğu vurgulanmaktadır.

Zemheride Ne olur?

39 gün süren zemheride kar yağışı ve tipi görülmektedir. Kuru soğuklara ve ayazlara da zemheri dendiği için genelde havanın soğuk olmasından kaynaklı mevsim hareketlerine işaret etmektedir. Halk arasında bu mevsimsel geçişlere zemheri soğukları denmektedir. Bireyler bu mevsimsel dönemlerde kalın giyinmeye özen göstermeye dikkat edebilmektedir.

Erbain Zemheri Ne Demek?

Zemherinin, yani karakışın diğer adı erbaindir. Erbain Arapça 40 sayısı anlamına gelmektedir. Bu durum zemherinin esas 40 gün olduğunu göstermektedir. Zemheri, karakış ve çok soğuk anlamına gelmekte halk arasında bu mevsimsel durumlara zemheri soğukları denmektedir. Zemheri aylarında kişilerin kalın giyinmeye ve soğuk havalarda dışarı çıkmamaya dikkat ettiği bilinmektedir.

Zemheri Cehennemi Ne Demek?

Cehennemin bir bölümüne zemheri denmektedir. Çünkü zemheri çok soğuk havaları andırdığı için cehennem de çok soğuk olarak nitelendirilmektedir. Cehennemin soğukluğunun da zemheri gibi şiddetli olduğuna inanılmaktadır. Zemheri halk arasında zemheri soğukları olarak bilinmektedir. Cehennemde de bu zemheri soğuklarını yaşamak inancına yönelik olarak bu niteleme kullanılmaktadır.

Zemheri Zürafa Deyiminin Anlamı Nedir?

Kışın ince kıyafet giyip dolaşanlara zemheri zürafa denmektedir. Zemheri çok soğuk, karakış havaları nitelediği için bu deyimde de hava durumuna uygun giyinmemek vurgulanmaktadır. Zemheri halk arasında zemheri soğukları olarak nitelendirilmektedir. Bu deyimde de zemheri günlerinde hava durumuna uygun olmayan kısa veya açık kıyafetler giymenin kişiyi üşüteceği vurgusu görülmektedir.

Zemheri Gönlümün Baharı Ne Demek

Zemheri gönlümün baharı, bu karakışta gönlümün yani kalbimin baharı oldun anlamına gelmektedir. Bu soğuk havalarda kalbime bahar getirdin manasında da anlaşılabilmektedir. Bu karakışta, tipide ve soğuk havalarda sen kalbime bahar getiren ve azcık da olsa içimi ısıtan kişisin anlamında da kullanılabilmektedir. Zemheri halk arasında zemheri soğukları olarak nitelenen bir kavramdır ve bu cümle içerisinde de bu soğuk mevsimsel geçişlerde gönlüme bahar olan birisini buldum gibi anlaşılabilir.

Kirpiklerin Zemheri Görmesin Ne Demek

Kirpiklerin zemheri görmesin demek, kirpiklerine soğuk değmesin, üşüme anlamına gelmektedir. Kirpiklerine dahi olumsuz bir durum, bir zarar bir ziyan gelmesin anlamına gelmektedir. Sevgiliye veya sevilen birisine karşı kıyılamayan durumlarda kullanılabilecek bir sözdür.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın