İngiliz Dili ve Edebiyatı Formasyon Kalktı Mı? Öğretmen Olabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

İngiliz Dili ve Edebiyatı Formasyon Kalktı Mı? Öğretmen Olabilir Mi?

0

İngiliz dili ve edebiyatı formasyon kaldırılmıştır. Sadece bu bölüme ait olarak değil, eğitim fakültesi dışındaki tüm alanlar için formasyon eğitimi halihazırda uygulanmamaktadır. Eğitim fakültesi dışındaki bölümlerinden mezun olanlar ve öğretmenlik yapmak isteyenler 2 yıl süren tezsiz yüksek lisans programı ile öğretmenlik hakkı elde edebilmektedir. Ancak tezsiz yüksek lisans programı buna dönük olarak henüz üniversite programlarında uygulanmaya başlanmamıştır. Bu durumun önüne geçmek için MEB formasyon eğitiminin tekrar getirileceğine dair Ağustos 2021’de açıklama yapmıştır. Şimdilik ise İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları tezsiz yüksek lisans programı kapsamında öğretmenlik hakkı elde edebilmektedir.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

İngiliz dili ve edebiyatı mezunları öğretmen olmaya hak kazanabilir. Bölümden mezun olduktan sonra bu kişiler İngiliz dili ve edebiyatı uzmanıdırlar, başka bir deyişle filolog veya çevirmen olarak çalışabilirler. Ancak öğretmen olmaları için formasyon belgesine ihtiyaçları bulunur. Önceden formasyon programına katılarak, bu programda başarılı olanlar öğretmen olabiliyordu. Fakat formasyon kaldırıldığı için şimdi üniversitelerin eğitim fakültelerinde açılacak olan 2 yıllık öğretmenlik tezsiz yüksek lisans programına katılmaları gerekmektedir.

Formasyonu Olmayan Öğretmen Olarak Atanabilir mi?

Formasyonu olmayan öğretmen olarak atanamaz. İlgili MEB yönetmeliği kapsamında devlet kurumlarında öğretmen olarak görev alacak kişilerin eğitim bilimlerinden yeterliliğinin olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda eğitim bilimleri sınavına KPSS’de katılmış olsalar bile atamaları yapılmamaktadır. Özel sektör için kağıt üzerinde formasyon gerekliliği bulunmamasına karşılık çoğu okul başvuru yapacak adaylardan formasyon belgesi talebinde bulunmaktadır.

Fen Edebiyat Fakültesi Formasyon Kaldırıldı mı?

Fen edebiyat fakültesi formasyon 29 Haziran 2020 tarihli karar ile kaldırılmıştır. Bunun yerine adaylara 2 yıllık tezsiz yüksek lisans programı kapsamında formasyon eğitimi verilmektedir.

İngilizce Bölüm Mezunları Öğretmenlik Yapabilir mi?

İngilizce bölüm mezunları eğitim fakültesi mezunuysalar bu durumda öğretmenlik yapabilirler. Ancak İngiliz Dili ve Edebiyatı mezuniyeti bulunuyorsa bu durumda formasyon almaları gerekmektedir. İngilizce üniversitelerde dile dönük olarak eğitim fakültesi ve fen-edebiyat fakültesi kapsamındadır. Eğitim fakültesi çıkışlı olanlar doğrudan öğretmen olarak mezun olarak görev almaya hazırdırlar.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın