Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu Okul Öncesi Öğretmeni Olabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu Okul Öncesi Öğretmeni Olabilir Mi?

0

Çocuk gelişimi bölümü mezunu okul öncesi öğretmeni olarak çalışabilir. Bunun için formasyon alması gerekmektedir. Halihazırda formasyon kaldırıldığı için çocuk gelişimi bölümü mezunlarının 2 yıllık tezsiz yüksek lisans yapmaları gerekmektedir. Öğretmenlik yeterliliği alındıktan sonra adaylar KPSS’ye girerek devlet okullarında okul öncesi öğretmeni olarak çalışmaya başlayabilir. KPSS’de diğer öğretmenlik bölümleri gibi alan sınavı yapılmamaktadır.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

Çocuk Gelişimi Bölümü Okul Öncesi Öğretmeni Olarak Atanabilir mi?

Çocuk gelişimi bölümü mezunu okul öncesi öğretmeni olarak atanabilir. Bunun için öncelikle öğretmenlik yeterlilik anlamı taşıyan ve eğitim fakülteleri tarafından açılan 2 yıllık öğretmenlik tezsiz yüksek lisansı yapması gerekmektedir. Bu eğitim ile çocuk gelişimi bölümü mezunları öğretmenlik yeterliliği elde etmektedir. Eğer devlet okullarında öğretmen olarak çalışmak istiyorlarsa bunun için öncelikle KPSS’ye girmeleri gerekmektedir. KPSS’de genel yetenek – genel kültür ve eğitim bilimleri oturumlarından sorumlu olmaktadırlar. Alan sınavı yapılmamaktadır.

Kimler Okul Öncesi Öğretmeni Olarak Atanabilir?

Okul öncesi öğretmeni olarak öncelikle üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim veren okul öncesi öğretmenliği ya da ana okulu öğretmenliği bölümünden mezun olanlar atanmaktadır. Bunun yanında çocuk gelişimi bölümü mezunları da gerekli formasyon eğitimlerini tamamlamaları sonucunda okul öncesi öğretmeni olarak görev yapabilir.

Önlisans Mezunları Okul Öncesi Öğretmenliği Yapabilir mi?

Öğretmen kadrolarına atanmak için dört yıllık eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu kapsamda önlisans mezunları okul öncesi öğretmenliği yapamaz. Ancak ücretli öğretmen olarak dönemsel olarak çalışma olanakları vardır. Öğretmen sayısının tamamlanmadığı veya mevcut öğretmenin hamilelik izni gibi izne ayrıldığı okullarda önlisans mezunları da okul öncesi öğretmen olarak yer alabilmektedir. Bunun için ücretli öğretmen alımının yapıldığı tarihlerde adayların il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuru yaparak ücretli öğretmenlik işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Çocuk Gelişimi Okuyanlar Hastanede Ne İş Yapar?

Çocuk gelişimi okuyanlar hastanede çocuklara psikolojik olarak destek verir. Çocukların duygusal farkındalıklarını ortaya çıkarmaya çalışırlar. Aynı zamanda duygusal açıdan sorunlar yaşayan çocukların bu süreci en kolay ve hızlı şekilde atlatmaları için de destek vermiş olurlar. Sadece çocuklara dönük olarak değil ailelere de bu süreçte gerekli psikolojik desteği sağlarlar.

Çocuk Gelişiminden Nasıl Öğretmen Olunur?

Çocuk gelişiminden öğretmen olmak için formasyon almak gerekmektedir. Formasyon halihazırda 2 yıllık tezsiz yüksek lisans olarak alınmaktadır. Bunun için eğitim fakültelerinin açıkladığı programlara kayıt olmak gerekir.

Anasınıfı Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölüm?

Anasınıfı öğretmeni olmak için 4 yıllık eğitim veren anaokulu öğretmenliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bunun yanında çocuk gelişimi bölümü mezunları da formasyon eğitimleri ile birlikte anasınıfı öğretmeni olabilirler. Ayrıca okul öncesi öğretmenliği okuyanlar da yine anasınıfı öğretmeni olarak çalışmaya başlayabilirler. Bu bölümler arasında atama koşullarında herhangi bir ayrım yapılmamakta olup hepsi eşit olanağa sahiptir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın