Meme Ucunda Kabuklanma Neden Olur? Neyin Belirtisi?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Meme Ucunda Kabuklanma Neden Olur? Neyin Belirtisi?

0

Meme ucunda kabuklanma olduğu zaman kanserden şüphelenilmektedir. Paget hastalığı olarak adlandırılan meme ucunda kızarıklık, kabuk, pullanma, soyulma, dökülme vb. etkenler görülen bir kanser türüdür.

Fakat her kabuklanma kanser etkisi yaratacak diye bir şey yoktur. Bu durumun en net çözümüne ulaşmak ve kendi kişisel deneyiminizi anlamak için doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kanser olduğunuzu düşünüp yanlış yönlenmeniz sağlığınız için olumlu değildir.

Not: Meme ucunda kabuklanma ciddi bir problemdir, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Meme Ucunda Sarı Kabuk Neden Olur?

Meme enfeksiyonu veyahut meme kanseri belirtisi olduğundan şüphelenilmektedir. Fakat her meme ucunda sarılık ortaya çıkan kadın kanser olacak diye bir taahhüt yoktur.

Bazen her kadında görülen düzenli bir durum olsa da kabukları yıkamamanız tavsiye edilmektedir. Hamilelikte süt üretmeye bağlı olarak ortaya çıkan sarı kabuklar hamile olmayanlarda farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Ancak meme ucunuzdan nem gelmiyorsa bu konuda endişelenmenize hiç gerek yoktur. Eğer nem geliyorsa enfeksiyon veya meme kanserinden şüphelenerek doktora başvurmanızda fayda vardır.

Hamilelikte Meme Ucunda Sarı Kabuk Neden Olur?

Ön süt veya kolostrum üretiminden kaynaklı olarak sarı kabuk oluşabilmektedir. Bebeğin beslenebilmesi için üretilen süt anlamına gelmektedir.

Süt çıkarılırken de sarımsı kabuklar oluşabilmektedir. Özellikle süt çıkarılması zor olan bu kabuklar ağrı yapabilmektedir. Tamamen çocuğun beslenmesi için oluşan biyolojik bir durumdur. Hamileliğin sonuna doğru çok süt üretildiği için kabuklar genelde kendi kendine yıkanmaktadır. O nedenle zorlamanız ve kendi kendinize kabuklara işlem yapmaya çalışmanız tavsiye edilmemektedir. Geçmeyen bazı belirtiler mevcutsa muhakkak doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Meme Ucunda Soyulma Neden Olur?

Meme kanseri veya enfeksiyonundan dolayı meme ucunda soyulma görülebilmektedir. Cildinizde tahriş olan herhangi bir alerji görülüyorsa da memenize etki etme olasılığı yüksektir.

Kendi kendinize kanser veya enfeksiyon teşhisi koymadan önce muhakkak doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü her kadının bedeni ve hormonları aynı biyolojik gelişime sahip olmadığı için başka bir fizyolojik hastalıktan dolayı da memenizde soyulma olabilmektedir. Tüm bunların nedenini daha iyi anlamak için bir kadın doktoruna başvurmanız önerilmektedir. Sadece bir soyulma belirtisi var diye kanser olduğunuza dair bir algıya kapılmamanız gerekmektedir.

Meme Ucunda Siyah Kabuk Neden Olur?

Memenin paget adlı bir hastalığa yakalanması ve kanser belirtileri göstermesinden kaynaklı siyah veya kahverengimsi kabuk görülebilmektedir. Genelde enfeksiyon veya çeşitli cilt hastalıklarından dolayı da meme ucunuz etkilenmiş olabilmektedir.

Kendinize kanser veya enfeksiyon teşhisi koymadan önce muhakkak bir kadın doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Çünkü her kadın hormonal olarak farklıdır ve öznel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Paget hastalığında memede soyulma, dökülme, kızarıklık, kabuklanma vb. etkenler de göz önüne alınmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok etken göz önüne alındığı için sadece siyah kabuk var diye kanser olma durumunuz yoktur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın