Şeftali Kilo Aldırır Mı? Kalori Yapar Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Şeftali Kilo Aldırır Mı? Kalori Yapar Mı?

0

Şeftali kilo aldırır mı? Sorusu, meyveyi çok seven ve öpün olarak meyve yiyen kişiler tarafından sorulabilir. Genel olarak meyvelerin kalorisi düşüktür ancak bazı meyveler kilo alımına neden olabilmektedir. Peki, şeftali de bunlardan biri mi? Tüm detaylar yazımızda.

Şeftali Kilo Aldırır Mı?

Şeftali kalorisi düşük bir meyve olduğundan dolayı kilo alımına neden olmamaktadır. Şeftali, A ve C vitamini içermekte olan besleyici bir kaynak olduğu için aperatif olarak ideal olan yiyecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca şeftali tok tutma özelliği ile kilo almaya değil kilo vermeye yarımcı olur.

Vitamin bakımından zengin olan şeftali, yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önlerken aynı zamanda bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini de sağlar. Şeftali, aşırıya kaçılmadan tüketildiği zaman hazımsızlığı da giderir.

Şeftali Kalori Yapar Mı?

Şeftali, kalori alımına neden olur. Ancak şeftali ile alınmakta olan kalori oldukça az olduğu için alınmış olan kalorileri vermek oldukça kolaydır. 100 gram şeftali içerisinde 39 kalori bulunurken 100 gram pişmiş şeftali içerisinde 43 kalori bulunmaktadır. 1 adet orta boy şeftali tükettiğiniz zaman 47 kalori, 1 adet küçük boy şeftali tükettiğiniz zaman 39 kalori, 1 adet büyük boy şeftali tükettiğiniz zaman ise yaklaşık olarak 70 kalori alırsınız.

Aşırıya kaçılmadan tüketildiği zaman şeftali ile kilo vermek mümkündür. Şeftalinin kalorisi az olduğu için şeftaliden alınmış olan kaloriyi kolay bir şekilde verebilirsiniz. 1 adet şeftaliden almış olduğunuz kaloriyi kısa bir yürüyüş ya da koşu yaparak kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Şeftali Suyu Kilo Aldırır Mı?

Şeftali suyu, fazla ve düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kilo alımına neden olur. Meyve suyu kilo aldırır mı, evet kilo aldırır çünkü içerisinde fazla miktarda şeker içermektedir. Meyve suyu vücudun sindirim sisteminde katı besinlerin sindirimine göre farklı bir şekilde sindirilir. Bu ise meyve suları nedeni ile kilo alınmasına neden olur.

Midenin sıvı besinleri sindirmekte olan bölümünde sindirim işlemi çok kısa süre içerisinde tamamlanır. Vücut sıvı olarak almış olduğu besinleri hızlı bir şekilde mideden ince bağırsağa gönderdikten sonra besinler ince bağırsak tarafından sindirilip kana karışır. Bu nedenle kan şekerinin yükselmesine neden olur. Hızlı bir şekilde yükselmiş olan kan şekeri, insülin hormonu sayesinde hızlı bir şekilde düşer.

Kan şekerinin ani değişim geçirmesi, kişilerin acıkmasına neden olduğu için daha fazla yiyecek tüketimine neden olur. Bunun dışında meyve suyundan alınmış olan fazla miktardaki şeker, vücut tarafından kullanılamadığı için yağ olarak depolanır. Depolanma şekli ise kilo alımına neden olur.

Şeftali Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Şeftali tüketimi, bebeklerin hem fiziksel olarak kilo almasını hem de hücre gelişimini hızlandırılmasını sağlar. Bu nedenle aşırıya kaçmadan belirli günlerde bir miktar şeftali tüketmek, bebeklerin sağlıklı ve hızlı bir şeklide gelişmesini sağlayacaktır. Ancak her gün şeftali tüketmek, hem bebeklerde hem de annede belirli rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle şeftali tüketirken aşırıya kaçmamak ve yeme miktarını kontrol altında tutmak oldukça önemlidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın