Serum Kilo Aldırır Mı? Hangi Serum Kilo Aldırır?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Serum Kilo Aldırır Mı? Hangi Serum Kilo Aldırır?

0

İzotonik ya da fizyolojik serum kalori içermediği için kilo aldırmaz. Bu serumlar sade olarak veya tedavi amaçlı ilaç eklenerek kullanılır. Kalori içermediği için hastanede kullanılan serum kilo aldırmaz.

Serum Vücutta Şişlik Yapar Mı?

Uzman hekim kontrolü altında alınan serum ile bir miktar vücutta sıvı artışı yaşandığı için serum vücutta şişlik yapabilir. Bazı kişiler şişlik hissetmezken bazılarında fazlasıyla hissedilir. İdrar yolu, gaita ya da terleyerek serum nedeni oluşan şişlik düzelecektir.

Bu süreç metabolizmanın ne kadar hızlı çalıştığına göre de değişmektedir. Kısaca serumdan oluşan şişlikler zaman içinde düzelecektir. Kalıcı kilo ya da şişliğin oluşması söz konusu değildir.

Kortizonlu Serum Kilo Aldırır Mı?

Kortizonun iştah açıcı etkisi olduğu için kortizonlu serum kilo aldırabilir. Hasta doyduğunu anlayamaz ve mide yanması olan kişi de yanmayı baskılamak için gıda tüketimini artırabilir. 5 mg dozun üstünde 1 yıl kullanan hastalar 1/5’inde 16 mg üstünde kullanan hastalarda ise %70 oranında kilo artışı görülmektedir. 5 mg’ın altında alan kişiler de ise bu oran %8 ile 9 arasına kadar düşmektedir.

Kortizon kullanan kişilerde kilo alınmasının dışında; yağ dokusunun yer değiştirmesi sebebi ile ay dede yüz, ensede yağ yastığı gibi durumlar görülebilir. Kullanılan doz miktarı artıkça yan etki miktarı da artmaktadır. Bu süreç tedavinin ilk 2 ayında ortaya çıkabilir.

Ameliyat Sonrası Serum Kilo Aldırır Mı?

Hasta ameliyat sonrası kullanılan serumdan kilo almaz. Fakat kişinin anatomisine göre değişiklik gösterse de şişlik meydana gelebilir. Hastanın metabolizmasına göre vücudun eski hale gelmesi değişik gösterebilir.

Vücuda dışarıdan su geleceği için şişlik meydana gelse de izotonik ya da fizyolojik serumlar kalori içermez. Bazı serumlar içerdiği vitaminlerden dolayı iştah açıcı özelliği bulunabilir fakat beslenme düzenine dikkat edildiğinde herhangi bir sorun oluşmaz.

İlgili içerik: İğne mi Serum mu Daha Etkili?

Kan Serumları Kilo Aldırır Mı?

Kan serumu kilo aldırması mümkün değildir. Kırmızı kan hücresinin, beyaz kan hücresinin ya da pıhtılaşma ajanlarının bulunmaması ile tespit edilen kan bileşenidir. Karaciğer bölümünden kanın pıhtılaşması için üretilen plazma olarak tanımlanmaktadır.

Hangi Serum Kilo Aldırır?

Serum ile kilo almak mümkün değildir. Vücuda enjekte edilen serum miktarı kadar kilo artışı söz konusu olabilir. Fakat bu durum kalıcı değildir. Hasta zaman geçtikçe bu fazla kilodan; terleme, idrar ya da dışkı ile atacaktır.

Serum Kilosu Nasıl Verilir?

Serum Kilosu metabolizmanın hızına göre değişiklik gösterebilir. Hastanın metabolizmasının çalışma hızına göre serum vücuttan dışarı atılır.

Antibiyotik Serum Kilo Aldırır Mı?

Hekim gözleminde alınan antibiyotik serum kilo aldırmaz. Fakat ABD’nin New York Üniversite’nde yapılan araştırmaya göre aşırı antibiyotik kullanımı obezite riskini yükseltmektedir. Aşırı antibiyotik kullanımı T hücrelerinin oranı düşürüyor ve bağışıklığı bozup bağırsakta bulunan iyi hücrelerin yok olmasına neden oluyor.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın