Sigara Zayıflatır Mı? Kilo Mu Aldırır? İştah Kapatır Mı?
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Sigara Zayıflatır Mı? Kilo Mu Aldırır? İştah Kapatır Mı?

0

Sigara içmek, meydana getirmekte olduğu bazı değişiklikler nedeni ile kişinin zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Sigaranın zayıflama sağlamasının birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak sigaranın etkileri sonucunda vücuttaki organlar fazlasıyla zarar görmektedir. Sigara kilo vermeye yardımcı olsa da fazla kilonun sigara kadar zararı bulunmamaktadır.

Sigara İştah Kapatır Mı?

Sigara yeme isteğini baskılaması nedeni ile iştahın azalmasını sağlamaktadır. Sigara içtikten sonra miktarı artmakta olan bazı hormonlar, kişilerin açlık hissini bastırmaktadır. Bu nedenle açlık hissi azalarak iştah azaltma görevi yapar. Sigara içen kişiler bu nedenle gün içerisinde açlık hissini fazla hissetmezler.

Sigara İçmek Kaç Kalori Yakar?

Sigara içen kişiler, içmeyen kişilere göre 200 kcal daha fazla kalori yakmaktadır. Metabolizma hızını arttırmakta olan sigara, içerisinde bulunan nikotin nedeni ile adrenalin salgısının arttırılıp sigara içmeyenlere göre 200 kcal daha fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır. Yine de sigara kalbe fazla kilodan daha fazla zarar verdiği için sigaradan uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Sigara Göbek Yapar Mı?

Sigara, insanların bel ve göbek bölgesinde daha fazla yağlanma olmasına neden olmaktadır. Araştırmalara göre sigara kullanımı yağların belirli bir bölgeye itilmesine neden olması nedeni ile midenin daha büyük olmasına da neden olmaktadır. Bu durumda sigara içmekte olan kişilerin çoğunun almakta olduğu yağları göbek bölgesine aldığı görülür.

Sigara Neden Kilo Verdirir?

Sigara metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir. Sigaranın içerisinde yer alan nikotin etken maddesi, metabolik hızı arttırarak harcanan kalori miktarının da artmasını sağlamaktadır. Sigara bırakıldığı zaman daha önceden alınmakta olan nikotin maddesinin azalması nedeni metabolik hız azalmakta ve normal seviyeye düşmektedir.

Sigara bırakıldığı zaman metabolizma hızının normal seviyeye düşmesi birkaç hafta ya da birkaç ay sürmektedir. Bu süreçte vücudun harcamakta olduğu kalori miktarı bir miktar azalmaktadır. Bu nedenle kilo alma ihtimali de artış gösterir.

Sigaranın kilo verdirmesinin bir diğer nedeni ise beslenme alışkanlıklarının değişimine neden olmasıdır. Nikotin; serotonin, dopamin ve norepinefrin seviyelerinin artmasına neden olarak iştahı baskılamaktadır. Sigara kullanmakta olan bir kişinin sigarayı bırakmasının 48 saat sonra tat olma duyusu aktifleşir ve koku ile tat alma hisleri yavaş yavaş normale dönmeye başlar.

İştah, bazı hislerin normale dönmesi nedeni ile artış gösterebilir. Yemek tüketiminde meydana gelen değişiklik ise sevilen ya da sevilmeyen besinlere göre değişiklik göstermektedir. Düşen serotonin seviyesini yükseltmek üzere genel olarak tatlı ve yağlı besinlere eğilim artmaktadır.

1 Paket Sigara Ömürden Kaç Dakika Çalıyor?

Yapılan araştırmalara göre 1 paket sigara kişinin ömründen 240 dakika çalmaktadır. 1 paket sigara içmiş olan bir kişi ömründen 4 saati vermiş olur. 1 adet sigara ise insanın ömrünün 12 dakikasını çalmaktadır. Sigara nedeni ile her 8 saniyede bir kişi hayatını kaybetmektedir.

Sigara içen bir insanın hangi organı daha çok zarar görür?

Sigara içen bir insanda en çok zarar gören organ akciğer organıdır. Sigara solunarak içilen bir madde olduğu için içilen bir sigara sonucunda en çok zarar gören organ akciğer olur. Sigara aynı zamanda diğer organların ve sistemlerin de zarar görmesine neden olmaktadır. Sigara içilmesi sonucunda zarara uğrayan organ ve sistemler aşağıdaki sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır.

 • Gırtlak ve akciğer kanseri
 • Kulak, burun, boğaz rahatsızlıkları
 • Üst solunum yolu rahatsızlıkları
 • Mide bağırsak kanamaları ve kanseri
 • Damar sistemi tıkanıklığı ve tahribatı
 • Beyin damar sistemi rahatsızlığı
 • Ciltte kırışıklık
 • Kadın doğum kanserleri
 • Genital organların zarar görmesi
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın