Basınç Vektörel Mi, Skaler Mi? Doğru Cevabı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Basınç Vektörel Mi, Skaler Mi? Doğru Cevabı Nedir?

0

Basınç skaler bir büyüklüktür. Fizikte (P) harfi ile gösterilmektedir. Basınç tanım olarak birim yüzeye dik şekilde etki eden kuvvete verilen isimdir. Basınç ile ilgili başka bir kavram da basınç kuvvetidir. Fizikte basınç kuvveti için (F) harfi kullanılır.

Basınç kuvveti, tüm yüzeye dik olacak şekilde etki eden kuvvettir. Basınç hakkında sık sorulan sorulardan biri de basıncın nasıl bir büyüklük olduğudur. Basıncın vektörel ya da skaler olması yönündeki fikir karmaşası basınç kuvveti ve basınç kavramlarının karıştırılmasındandır.

Skaler ve Vektörel Büyüklük Nedir?

Fiziksel nicelikler ikiye ayrılır. Skaler ve vektörel büyüklük fizikte kulanılan iki temel kavramdır. Basıncın skaler bir büyüklük olmasının en büyük nedeni de etki yönü ayrımıdır. Basınç herhangi bir yöne sahip değildir. bu nedenle skaler büyüklük olarak kategorize edilmektedir.

Basıncın skaler mi vektörel mi olduğuna dair bir merak söz konusu olmasının en büyük nedeni basınç kuvvetinin skaler bir büyüklük olmasıdır. Daha açık bir ifade ile anlatılması gerekirse basınç vektörel bir büyüklüktür. Basınç kuvveti ise bir yön belirtmesi nedeni ile vektörel büyüklük olarak adlandırıldığı bilinmektedir.

Basınç ve basınç kuvveti birbiri ile sıkça karıştırılan kavramlardır. Basınç var olan etki gücünün kendisidir. Basınç kuvveti ise dik yönlü bir etkiyi barındırır. Bu nedenle vektörel ve skaler ayrımında basınç skaler bir büyüklük olarak adlandırılırken basınç kuvveti vektörel bir büyüklük olarak adlandırılmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın