Besyo Yetenek Sınavı Var Mı? Zor Mu?
 1. Ana Sayfa
 2. Genel Kültür

Besyo Yetenek Sınavı Var Mı? Zor Mu?

0

Besyo yetenek sınavı vardır. Bu tip bölümler (güzel sanatlar gibi) öğrencileri yetenek sınavları ile almaktadır. Bu yetenek sınavlarına özel yetenek sınavı adı da verilmektedir. Bu sınava girebilmek için TYT puanı almak gerekmektedir. Daha sonra belirlediğiniz yani gitmek istediğiniz üniversitenin takibini yaparak sınav zamanını öğrenmeniz gerekmektedir.

Takip edilen zaman içerisinde okula gidilerek kayıt yapılır ve sınava girilir. Sınav sonucuna göre okula yerleşip yerleşmediğiniz belli olmaktadır. Eğer iyi bir derece ile okula girmek isterseniz kesinlikle iyi çalışmanız gerekmektedir. Her üniversitenin sınavının da farklı zamanlarda olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Bosyo Yetenek Sınavları Zor Mu?

Besyo yetenek sınavı genellikle sürat, çabukluk, koordinasyon, hız, kuvvet, reaksiyon verme gibi durumlara odaklanmaktadır. Bu durumda vücudunuzun hazır olması ve iyi dereceler yaparak okula girmeniz istenmektedir.

Sınavların zorluğu ya da kolaylığı sizin atacağınız adımlara bağlıdır. Çalışmayı sıkı tutar ve antrenmanlarınızı zamanında gerçekleştirirseniz sınavın kolay olması kaçınılmazdır. Ancak tersi bir durumda sınav size zor gelecektir.

Besyo Yetenek Sınavı Kalktı Mı?

Besyo yetenek sınavı kalkmadı. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bu sınav öğrencilerin beden faaliyetlerini ölçen ve buna göre fakülteye girişlerini sağlayan bir sisteme sahip olduğu için de sınavın kalkmasını beklememek gerekmektedir.

Besyo Yetenek Sınavı Nasıl Oluyor?

 1. Uzun mesafe koşusu ile orta mesafe koşuları,
 2. Sürat testinin yapılması,
 3. Sağlık topu atma ve 3 adım sıçrama hareketi,
 4. İllinois testi yapılması,
 5. Koordinasyon parkuru,
 6. Dayanaklık testinin yapılması,
 7. Branş koordinasyonu parkurları,
 8. Sözlü mülakat sınavı,
 9. YTY ve Sporcu özgeçmişi incelenmesi.

Besyo yetenek sınavları adımları yukarıda belirtilen şekillerde ilerlemektedir. Duruma göre ya da üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Ancak genel hatları ile incelendiğinde sınavın aşamaları yukarıda belirtilmiştir.

İlgili içerik: Besyo Formasyon Kalktı Mı? Öğretmen Olunur Mu?

Besyo Hangi Puan Türü İle Giriliyor?

Besyo puan türü özel yetenek ile belli olmaktadır. Ancak bunun öncesinde TYT sınavından en az 150 puan alınması gerekmektedir. Daha sonra gireceğiniz özel yetenek sınavı AYT yerine geçmektedir. Ancak bazı durumlarda 150 puanın bile yetmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. İyi çalışmak ve yüksek bir puan almak önemlidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın