Çay Asit Mi Baz Mı? Çayın Ph Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Çay Asit Mi Baz Mı? Çayın Ph Değeri

Çayın pH değeri 5.5 olduğundan dolayı çay asittir. Hemen her gün içtiğimiz çayın asit mi yoksa baz mı olduğu son zamanlarda merak edilen ve araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun cevabı pH değerinde gizlidir. Çünkü bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğu pH değerine bakarak anlaşılmaktadır. Dolayısıyla çayın asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamanın yolu pH değerine bakmaktır.

PH değeri asitlik bazlık durumunu gösteren bir derecelendirmedir. Bu derecelendirme 0-14 arasında sınırlandırılmış ve şu şekilde düzenlenmiştir:

  • PH değeri 0 ile 7 arasında olan maddeler asittir.
  • PH değeri 7 olan maddeler nötrdür.
  • PH değeri 7 ile 14 arasında olan maddeler bazdır.

Çay PH Değeri Nedir?

cayin ph degeri
cayin ph degeri

Çay pH değeri 5.5’tir demiştik. pH değeri, bir maddenin içerisindeki asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluğunun ölçülmesiyle ortaya koyulan değerdir. Yani pH aslında bir ölçü birimidir. Yukarıda bu ölçü biriminin nasıl düzenlendiği ifade edilmektedir. Çayın değeri 0 ile 7 arasında olduğundan pH derecelendirmesindeki düzenlemeye göre çay asittir. Peki çayın pH’ı nasıl ölçülmektedir. Dilerseniz şimdi birlikte bu sorunun cevabını öğrenelim.

Çay PH Değeri Nasıl Ölçülür?

PH değeri ölçümü birkaç şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan biri indikatör (belirteç) kullanmaktır. İndikatör maddelerin işleyişi asit ve bazlarla tepkimeye girdiğinde renk değiştirmek şeklindedir. Örneğin, mor lahana asitle tepkimeye girdiğinde kırmızıya; bazla tepkimeye girdiğinde yeşile döndüğünden bir indikatör maddedir.

Başka bir yol pH kağıdı kullanmaktır. Ph kağıdı üzerinde farklı indikatörler yerleştirilmiş bir test kağıdıdır. Çözeltinin asit ya da baz olmasına bağlı olarak renk değiştiren bu kağıtlar tek kullanımlıktır. Bu kağıtların yanında bir renklere göre belirlenmiş bir pH ölçeği bulunmaktadır. Çıkan rengin hangi değere karşılık geldiğine bakılarak ölçüm yapılmış olur.

Bu yöntemlerin yanında pH ölçümü gerçekleştirmek için internet üzerinde rahatlıkla bulabileceğiniz araçlar vardır. Bu araçlar asitlik bazlık derecesini ortaya koyan ölçü parametreleridir. Bu araçların çalışma prensibi, değerini ölçmek istediğiniz maddeye göre farklılaşmaktadır. Çünkü pH ölçmek için kullanılan araçlar, tek tip bir araç değildir. Bu nedenle alacağınız aracın ölçmek istediğiniz maddeye uygun olduğundan emin olmalısınız.

içeriğimizi oylayın