Dapoksetin Nedir? Reçetesiz Satılır Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Dapoksetin Nedir? Reçetesiz Satılır Mı?

0

Dapoksetin reçetesiz alınır mı 2023 yılında eczacıların hastalarından duyduğu soruların arasında. Erken boşalma sorunu tedavisi için kullanılan Dapoksetin 60 mg reçetesiz olarak satın alınabilir.

Dapoksetin nedir; her tableti içerisinde 60 veya 30 mg dapoksetin hidroklorür içeren ilaçtır. Ağız yoluyla alınır. Yardımcı madde olarak laktoz monohidrat, mikrokristalin selüloz, kroskarmelloz sodyum, kolloidal anhidroz silika, magnezyum stearat, hipromelloz, titanyum dioksit (E171), triasetin, siyah demir oksit (E172), sarı demir oksit (E172) içermektedir.

Peki, Dapoksetin ne işe yarar? Dapoksetin, erken boşalma problemini tedavi etmeye yarayan ilaçtır.

İçindekiler

Dapoksetin Nasıl Kullanılır? Dapoksetin Ne İşe Yarar?​

Erken boşalma, istatistiklere göre erkeklerin %30’unu etkileyen bir problemdir. Erken boşalma problemi, birçok sebebe bağlı gelişebilmektedir. Bir dakikadan daha az sürede boşalmak ya da sıfır boşalma kontrolüyle karakterize edilen bir durum olan erken boşalma problemi çoğu zaman bu rahatsızlığı yaşayan insanların psikolojik olarak çok büyük sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Erken boşalmanın çeşitleri vardır. Erken boşalma çeşitleri:

  • Yaşam boyu devam eden erken boşalma: İlk cinsel birliktelikle beraber ortaya çıkan erken boşalma problemi yaşam boyu devam ediyorsa bu, yaşam boyu devam eden erken boşalma içine girmektedir. En az görülen erken boşalma çeşitlerindendir.
  • Kazanılmış erken boşalma: Fizyolojik ya da psikolojik etkenlerin sebep olduğu erken boşalma çeşididir. Erken boşalma çeşitleri arasında en çok görülen kazanılmış erken boşalmadır.
  • Değişken erken boşalma: Erken boşalma çeşitleri arasında popülasyonu en yüksek olandır. Kişi, zaman zaman normal boşalma, zaman zaman erken boşalma yaşıyorsa bu değişken erken boşalma problemi olarak geçmektedir.
  • Duygusal (Subjektif) erken boşalma: Bu erken boşalma çeşidini yaşayan kişiler aslında gerçekten erken boşalma problemi yaşamamaktadır. Yalnızca kültürel ve psikolojik etkenlerden dolayı kişi, erken boşalma yaşadığını düşünmektedir. En çok yaşanan erken boşalma çeşitlerinden ikincisi olarak bilinir.

Erken boşalmanın sebepleri arasında cinsel deneyimsizlik, kişinin kendi vücudu hakkındaki negatif algıları veya sıkıntıları, ilişkinin yeniliği ve stresi, anksiyete (kaygı bozukluğu), stres bozuklukları, depresyon, kontrol ve ilişki kurulan kişiye karşı duyulan güven/güvensizlik gibi etkenler bulunur. Bunun dışında, dışarıdan gelen en küçük etken bile erken boşalmaya sebep olabilmektedir. Genel anlamda bu sebepler, değişken boşalma çeşidi içine girmektedir.

Bunun yanında cinsel istismar, katı cinsel eğitim, cinsel eğitim yetersizlikleri, travmatik bir cinsel deneyim, psikolojik koşullanma gibi sebepler ise yaşam boyu devam eden erken boşalma sorununa yol açabilmektedir.

Erken boşalma probleminiz olduğunu düşünüyorsanız önce doktora başvurmalısınız. Eğer, fizyolojik nedenlerin dışında bir sebep bulunursa psikolog veya psikiyatri yardımı ile erken boşalma sorununuzu çözebilirsiniz.

İşte, Dapoksetin ne işe yarar sorusunun cevabı budur. Dapoksetin, bu sorunların teşhisinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Dapoksetin başta, bir antidepresan olarak kullanılması amaçlanarak üretilmiştir. Fakat şans eseri, Dapoksetin etkileri gözlemlenirken farklı bir şey keşfedildi. İlacın boşalmayı geciktirdiği fark edince daha sonraları antidepresan olarak değil, erken boşalmayı tedavi etmek amacıyla geliştirilerek kullanıldı.

Dapoksetin Nasıl Kullanılır?​

Dapoksetin, 30 veya 60 mg tabletler halinde satılmaktadır. Ağız yoluyla alınması gereken ve çok hızlı bir şekilde sindirilerek, hızlı etki eden bir ilaç olduğu bilinmektedir. Doktorun veya eczacının önerdiği dozda, gerektiği kadar kullanılması gereken bir ilaç olan Dapoksetin için kesinlikle doktora başvurmalısınız.

Hızlı etki eden bir ilaç olduğu için cinsel ilişki yaşamayı beklediğiniz bir zamanda almanız daha iyi olacaktır. Seks yapmadan 1 saat önce önerilen dozda Dapoksetin almalısınız. İlacı çiğnemek etkisini azaltabileceğinden, tableti çiğnemek yerine suyla yutmanız tavsiye edilen kullanımdır.

Yemekten hemen sonra veya hemen önce alabilirsiniz. Yani Dapoksetin, hem aç hem de tok karnına kullanabileceğiniz bir ilaçtır. İlaç firması bazı etkilerden yola çıkarak akşam yemeği gibi önemli bir öğünden önce Dapoksetin kullanımını tavsiye etmemektedir.

Dapoksetin Yan Etkileri​

Dapoksetin yan etkileri, kana hızla karışmasından ve vücuttan birkaç saatte atılmasından dolayı çok azdır. Bilinen yan etkileri; baş ağrısı, sersemlik, burun tıkanıklığı, ishal ve kimi zaman kusmadır. Bu yan etkilerle karşılaşırsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Dapoksetin Reçetesiz Alınır Mı?​

Dapoksetin, eczanelerde ve bazı internet sitelerinde bulunan bir ilaçtır ve reçetesiz satın alınabilmektedir. Ancak yine de erken boşalma sorununuzun tam geçmişini ve net bir tedavisini bulmak için Dapoksetin’in doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca, bazı internet sitelerinin sağlığınızı tehdit edebilecek sahte ürün gönderme riski olduğunu unutmamalı ve tıbbi ihtiyaçlarınızı, mutlaka eczanelerden temin etmelisiniz.

Dapoksetin Fiyat​

Dapoksetin eczane fiyatı 2023 yılında güncel olarak 149 TL ile 199 TL arasında değişmektedir. Daha ucuza satan internet siteleri olsa da, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için eczaneden almanızı şiddetle öneriyoruz. Dapoksetin ilaç fiyatı bazı eczanelerde pahalı gelse de, siz yine başka eczanelerden sormalısınız.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın