Türkçede ve Felsefede Erek Ne Demek? Erek Metin Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Türkçe

Türkçede ve Felsefede Erek Ne Demek? Erek Metin Nedir?

0

Felsefede Erek, asıl varılması gereken nokta olarak bilinmektedir. Gerçekleştirilmesi düşünülen amaç olarak veya yönelmiş son nokta olarak da kabul görür. Temel olarak felsefi olarak erek, tasarım sonucunda ortaya çıkar. Bunun için ulaşma noktası da sınırı belirlemektedir. Kendinde erkek ifadesi ise özellikle Kant felsefesinde öznel veya göreli olan ereğe karşıt kullanılmıştır. Bu kapsamda da nesnel veya zorunlu olmaktadır.

Öznel veya bireysel erek, evrensel bir geçerliliğe sahip değildir. Bu kapsamda somut varlık olan insan farklı ereklerin de aracı olabilmektedir. Aynı şekilde kendi için çeşitli erekleri de koyabilmektedir. Fakat insanda gerçekleşmiş olan ussal doğa ise kendinde erek olarak görülür ve mutlak yapıya sahiptir.

Özellikle teoloji kapsamında da erek önemli bulunur ve Tanrı düşüncesi veya ilahi olana kendini adama olarak görülür. İnsanın temel ereğinin ancak Tanrı olabileceğini ifade edenler, böylece tüm insanlara ait olacak ortak bir erek fikrini de savunur.

İçindekiler

Türkçe’de Erek Ne Demek?

Türkçe’de erek gerçekleştirmek için tasarlanmış olan ve ulaşılmak istenen şey olarak kullanılmaktadır. Bu kapsamda maksat, amaç, hedef gibi kelimelerle de günlük dilde karşılığını bulabilir.

Erek Cümle İçinde Kullanımı

Erek kelimesi cümle içinde şu şekilde kullanılabilir;

  • Eğitim erekleri açısından en önemli kurallardan birisi iyi öğrenciler yetiştirmektir. (Burada eğitimin amacı anlamı taşımaktadır.)
  • Kayıt olduğun programın ereği sonucunda yeni şeyler öğreneceksin. (Programın hedefleri kapsamında yeni şeyler öğrenilecek oluşu kast edilmektedir.)
  • Bazı ereklere ulaşmaya çok fazla zaman var. (Hedeflenen başarıyı yakalamak için çok çalışmak gerektiği kastediliyor.)

İlginizi Çekebilir: Felsefe Epistemoloji Nedir?

Erek Metin Nedir?

Erek metin çeviri alanında kullanılan bir tabirdir. Çeviriye temel alınan kaynak metnin çevirisi yapılması sonrasında ortaya çıkan metne erek metin denilir. Buradaki temel adlandırma hedefe ulaşılan veya ortaya çıkarılan metin anlamında olmaktadır.

Erek Eş Anlamlısı Nedir?

Erek kelimesinin eş anlamlısı amaç, gaye ve hedef olarak kullanılmaktadır. Erek, bu sözcüklerin eş anlamlısı olarak kullanılabileceği gibi özellikle vurgu yapılmak istenilen durumlarda tercih edilmektedir.

Erek Kelimesinin Kökeni

Erek kelimesinin kökeni Türkçe’dir. Er- sözcüğü varmak anlamı taşımaktadır. Sonundaki -ek ifadesi ise fiilden isim türeten ek olarak kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Felsefede Aksiyoloji Nedir?

Erek Bilimsel Nedir?

Erek bilimsel teoloji alanında kullanılmaktadır. Felsefeye ait bir terimdir. Doğanın, insanın ve toplumun erekler ile belirlendiğini ve bu kapsamda yönetildiğini ileri sürmektedir. Terim, metafizik anlam ile yüklüdür. Nesnelerin neden meydana geldiği değil, belirli bir amaç için var olduklarını savunur.

Buna göre basit bir tanım ile insanlar doğadaki ayrışmanın sonucunda değil, Tanrının isteği ile yaşamdalarsa bu durum erek bilimsel bir açıklamalıdır. Başka bir deyişle şeylere karşı belirli bir amacın yüklenmesi ve şeylerin ancak bu amaç kapsamında var olduklarını öne sürmek erek bilimsel açıklama kapsamına girer. Kimi filozoflara göre peşin yargı olarak da kabul edilir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın