Nasıl Ders Çalışılır? Etkili Ders Çalışma Tüyoları
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim

Nasıl Ders Çalışılır? Etkili Ders Çalışma Tüyoları

Nasıl ders çalışılır? Sorusuna yanıt verdiğimiz rehberimizi çalıştığınız saatlerden en yüksek verimi almanız amacı ile hazırladık. Ders çalışma, başlı başına disiplindir. Bu nedenle aşağıda belirtilen maddeleri dikkate alırken disiplin çerçevesinde hareket etmelisiniz. Dilerseniz, ders nasıl çalışılır? sorusunun cevabını verelim;

İçindekiler

Nasıl Ders Çalışılır?

Nasıl ders çalışılır? dendiği zaman öğrencilerin korkulu rüyası olan sınav zamanı en dikkat edilmesi gereken sorulardandır. Motivasyon eksikliği yaşıyorsanız öncelikle odaklanmak için gereken tüm ortamı hazırlamanız gerekir. Karnınızın aç olmaması ama tıka basa dolu olmaması da burada çok önemli bir husustur.

Genç insanların en zinde oldukları zaman kahvaltıdan sonra sabah ve öğle saatleridir sizin de kendinize uygun olan saat dilimini seçerek işe başlamanız doğru yola girmenize yaramaktadır. Detaylara baktığımızda şunlar söylenebilir;

 1. Kahvaltı yapın
 2. Erken uyuyun
 3. Çalışma konusunu önceden seçin
 4. Haftalık plan yapın
 5. Zaman dilimini ayarlayın
 6. Çalışma ortamını düzenleyin
 7. Odaklanın

Kahvaltı yapın

Nasıl ders çalışılır? diye sorguluyorsanız sağlam kafanın güçlü vücutta bulunduğunu unutmayın. Bu yüzden muhakkak sağlıklı besinler ile beslenerek çok abartmadan sofradan kalkıp çalışma odanıza gidin ve işe koyulun. Örnek vermek gerekirse; molalar için yanınıza meyve veya fındık, fıstık gibi yemişler alarak hafif atıştırmalıklı bir ara öğün ile daha fazla motive olursunuz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Nasıl Not Tutulur? Ders Çalışırken Not Tutma Tüyoları

Erken uyuyun

Uyku düzeni iyi hissetmek ve günü yönetmek açısından ihmal edilmemesi gereken bir diğer meseledir. Akşam 23.00-00.00 arası yatıp sabah 7.00 – 8.00’da uyanmak idealdir. Kesinlikle gece 3 veya 4 gibi dilimlerde yatağa girmeye çalışmayın hem mental sağlığınız hem de ders isteğinizi baltalayan bir durum olacağını için kendinize değer verin. Ruh ve bedenin kuvvetli bir biçimde olması başarınızı daha fazla arttıracaktır.

Çalışma konusunu önceden seçin

Sözel mi yoksa sayısal ağırlık şekilde mi çalışacağınızı önceden çetele haline getirin ki kafanız karışmasın birçok konu içerisinde allak bullak olmadan ne istediğinizi bilerek başlayın.

Düzenli Ders Çalışma ve Disiplin
Düzenli ders çalışma, disiplin ister.

Haftalık plan yapın

Hayatınızı hedefler belirleyerek ilerletmeniz daha çok motive olmanız ve kendinizi hazır hissetmenizi sağlayacaktır. Bir deftere her haftanın günlerini bölerek ne yapacağınızı yazın ve o zamana özgü işiniz belli olsun ki yaptıkça tik atarsınız ve özgüveniniz gelir. Özellikle karantinada ders çalışma konusunda zorluk çekenleriniz varsa bu sizin çok işinize yaracaktır.

Zaman dilimini ayarlayın

Nasıl ders çalışır dediğiniz anda aklınıza gelmesi gereken en önemli konu bunun hangi saatte gerçekleşeceği olmalıdır. Herkesin zihninin açık olduğu dilim farklı olduğu için nasıl ders çalışılır? dediğiniz noktada size göre ayarlayacağınız bir stile ağırlık verin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Cornell Not Alma Tekniği Nedir?

Çalışma ortamını düzenleyin

Gereksiz eşya ile dolu bir mekânda odaklanmak ve isteğin gelmesi çok güçtür. Motivasyon tamamen düşer ve ilgi başka şeylere kaymaya başlar. İşte tam da bu sebepten dolayı mümkün olduğunca ihtiyacınız olan materyallerin önünüzde olmasına özen gösterin.

Odaklanın

En dikkat edilmesi gereken nokta kendinizi derse hazırlamak için telkin etmeniz ve odağınızı belirlemeniz olacaktır. 20 dakika çalışıp 1 saat ara vermek çok yanlış olacağı gibi ve en sık yapılan hatalardan biri olması da öne alınarak aralıkları sizin belirlemeniz ona göre iş yapmanız gerekir. Bunun için 60 dakika oturuyorsanız 5 dakika molaya girebilirsiniz.

Evde Ders Nasıl Çalışılır?

Evde ders çalışma, alıştığınız zaman en çok seveceğiniz aktivitelerden birisi olacak ve hayatınıza bir düzen kurabileceksiniz. Öncelikle başarılı bir öğrenci olmak herkesin hayalidir ve bunun için çok emek harcamak gerektiğine inanılır. Hâlbuki düzenli bir program sizi en yüksek notları alan kişi yapabilir buna emin olun. Her gün için ayrı bir konu ve alan belirleyip belli saatler içerisinde ona odaklanın sonucun çok olumlu olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca sakın ola ki motivasyonunuz düştüğünde “yapamıyorum” psikolojisine girmeyin. Herkes sizin geçtiğiniz yollardan geçiyor ve zorlanıyor; bunu unutmadan düşen moralinizi 1-2 günlük molalar ile düzeltip kaldığınız yerden devam edin.

Nasıl Ders Çalışılır? Maddeler Halinde

Ders Çalışma Yöntemleri Maddeler Halinde

Nasıl ders çalışılır? sorusu lise veya üniversite sınavına girecek olup veya kendi okul imtihanından geçmek isteyenlerin kabusu gibi görünür. Paniğe kapılmayın ve bazı tüyoları kaparak işe koyulmaya başlayın. İlk olarak herkesin bazı sevdiği ve sevmediği alanlar olduğunu bilmelisiniz ve tek bir tarafa ağırlık verme yanlışından dönmelisiniz. Bunun ne şekilde gerçekleşeceğini soruyorsanız bu konuda şunlara dikkat etmelisiniz;

 • İyi hissettiğiniz bir ortama geçmek
 • Sessizlik
 • Odaklanmak
 • Haftalık ders planı yapmak
 • Sözel ve sayısal dağılımını eşit yapmak
 • Ders esnasında abur cubur yememek
 • Telefonu kapatmak veya başka bir yere saklamak
 • Kısa çalışıp uzun mola vermemek
 • Sıkılsanız bile zamanla bu hissin geçeceğini bilerek devam etmek
 • Kendini sürekli telkin etmek ve başarılı olacağına inanmak
 • Gereken materyaller dışında masada bir şey bulundurmamak
 • Ders dışında bir şey düşünmemek (örn, gireceğiniz sınav için kaygı duymamak)
 • Pes etmemek

Nasıl ders çalışılır? diyorsanız bunları bilmenizin son derece mühim olduğunu bir kez daha hatırlatmak yerinde olacaktır. Çoğu kişi daha 1-2 gün içinde sonuç almak istediği ve hemen bıraktığı için kaybeden olmaktadır. Siz bunlardan biri olmamak için iyi ve güzel şeylerin zamanla karşılık bulduğunu bilerek sakın ola ki pes etmeyin sıkıcı gelse dahi devam ettikçe başarıyı ve mutluluğu tadacaksınız.

Başarılı Olmak İçin Günde Kaç Saat Ders Çalışılmalı?

Ders çalışma, günde en az 1 saat çalışarak başarı getirir ve sınavlarda yüksek not alabilirsiniz. Bu altın kuralı sakın unutmayın herkesin bünyesi ve algı seviyesi farklı olduğu için kimisi günde 20 dakika tekrarlar ile de iyi bir duruma gelebilmektedir. Önce kendinizi bazı testlere ve imtihanlara sokun ki ona göre bireysel bir program oluşturabilesiniz.

Bunun yanında unutulmaması gereken başat unsur her gün tekrarlanan bir iş yapacak olmanızdır ve mola saatine kadar konu başlığının da içinde olduğu bir haftalık liste yaparak planlı bir öğrenci olmanız gerekir.

Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Ortamı
Ders çalışma ortamınızda, ders dışı hiçbir şeyin olmaması dikkatini daha rahat toplamanıza yardımcı olacaktır.

Ders çalışma ortamı, bir kere masanızda konu dışındaki tüm materyallerin temizlenmesi ve kaldırılması gerekmektedir. Odanızın dağınık olmaması ve dikkat dağıtıcı hiçbir şeyin yanınızda bulunmaması önemlidir. Bunun için de 1 saat öncesinden hedeflediğiniz programa uygun hazırlıklar ve düzenlemeler yapmanız önerilir.

Arada sırada mekânsal değişiklikler yaparak bünyenizi şaşırtabilir çok rahata kendinizi alıştırmamış olacağınız için önemli sınavlara girerken binalar ve sıralar imtihan anında dengenizi bozmamış olur. Birçok öğrencinin girmeden önce çok iyi dereceler yapıp seviye belirleme günlerinde kaygılandığı görüldüğü için size verdiğimiz bu püf noktaların denenmiş ve onaylanmış olduğunu unutmayın.

Sabah Hangi Saatlerde Ders Çalışılmalı?

Sabah ders çalışma saatleri, genel olarak örneklendirmek gerekirse işe yarayan ve tespit edilmiş olan aralıklar 7.00 ile 12-00 arasındadır. Dershaneler ve kursların da genelde bu zamanlarda konu işlediği bilinmektedir. Siz de kendinize bir program oluştururken eğer gündüz insanıysanız buna dikkat etmeniz tavsiye olunur.

Eğer ki ikinci veya akşamı tercih edecekseniz çok geç olmamasına özen göstermeniz uyku düzeninizi bozmamanıza yarayacaktır. Bu yüzden planlama yaparken bünyenizi yormamaya bir öğrenci olarak kendinize çok yüklenmemeye gayret edin. Özellikle, nasıl ders çalışılır? diyenleriniz için en önemli şart bireysel olarak benliği boğucu bir psikolojiye sokmamak ve dünyanın sonu olmadığını bilmek olacaktır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.