Su Karışım Mıdır? Saf Madde Midir Yoksa Çözelti Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Su Karışım Mıdır? Saf Madde Midir Yoksa Çözelti Mi?

0

Su karışım mıdır? Saf Madde midir? Sorusunun cevabı, kendisinden daha basit bir madde haline getirilemediğinden dolayı bir saf maddedir. Yaşamımız için vazgeçilmez olan ve Dünya’daki hayatın üzerinde başladığına inanılan suyun ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur. İnsanlık için bu kadar önemli olan su hakkında merak edilen birçok şey bulunmaktadır. Suyun karışım mı yoksa saf madde mi olduğu da merak edilenler arasında yerini almaktadır. Dilerseniz şimdi saf madde ve karışımın ne olduğu öğrenelim.

Maddeler saf madde ve karışım olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Saf maddeler doğada doğal halde bulunan, tek cins atom içeren ve kendisinden daha basit hale getirilemeyen maddelerdir. Karışımlar ise saf maddelerin bir araya gelmesiyle oluşan, homojen ya da heterojen olabilen ve bir araya gelerek kendisini meydana getiren öğelere ayrıştırılabilen maddelerdir. Özellikleri açısından değerlendirildiğinde, suyun bir karışım değil saf madde olduğu anlaşılmaktadır.

Su Karışımı Nasıl Ayrılır?

Su karışımını ayırma yöntemi, su saf madde olduğundan dolayı bulunmamaktadır. Ayırma yöntemleri karışımlar için kullanılan yöntemlerdir. Fiziksel olarak bir araya gelerek karışımları oluşturan maddelerin ayırt edilebilmesi için bu yöntemlerden yararlanılmaktadır. Ayırma yöntemleri, ayrıma için kullanılacak özelliğe göre farklı gruplara ayrılmıştır. Bu özellikler; tanecik boyutu farkı, erime ve kaynama noktası farkı, yoğunluk farkı ve çözünürlük farkı gibi özelliklerdir.

Tanecik boyutu farkına göre oluşturulan ayırma yöntemleri eleme ve süzdürmedir. Kaynama noktası farkından yararlanılarak oluşturulan yöntemler basit damıtma ve ayrımsal damıtmadır. Ayırma hunisi ve yüzdürme yoğunluk farkından yararlanılan yöntemlerdir. Son olarak çözünürlük farkından yararlanılan yöntemler ise özütleme, kristallendirme ve ayrımsal kristallendirme olarak sıralanabilir. Bu yöntemler saf maddeler için kullanılamadığından dolayı su için geçerli değillerdir.

İçtiğimiz Su Karışım Mıdır?

İçtiğimiz su karışım mıdır sorusunun cevabı, su saf bir madde olduğundan dolayı hayırdır. İçtiğimiz sular saf sular iyi aynı olmadığından dolayı bu sorunun cevabı merak edilmektedir. Saf sular insanların içmesi için uygun değillerdir. Örneğin yağmur suyu saf sudur ve içilemez. Ancak süreç devam ettiğinde yeryüzüne düşerek toprakla birleşen yağmur damlaları mineralleri toplamaktadır. Daha sonra oluşturdukları akıntı içilebilir bir su olmaktadır.

Bunun nedeni canlılar için suyun içinde barındığı minerallerin çok önemli olmasıdır. İnsanların içeceği sular hastalığa neden olacak mikroorganizmaları içermemelidir. İçerisinde fenoller ve yağlar bulunmamalıdır. Bu maddeler suya kötü koku ve tat vermektedirler. Suyun sertlik derecesi de içilebilir olmasında önemli bir faktördür. Sonuç olarak içme suları saf sulardan farklı olsa da karışım değil saf madde olarak bilinmektedirler.

Buzlu Su Karışım Mıdır?

Buzlu su karışım mıdır sorusunun cevabı, buz ve su aynı maddenin farklı halleri olduğundan dolayı hayırdır. Maddenin katı, sıvı, gaz gibi farklı halleri bulunabilmektedir ve buz da suyun katı halidir. Dolayısıyla su ve buz aslında aynı maddedir. Farklı türde atom içermediğinden dolayı buzlu su karışım değil saf maddedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın