Su Orucu Nedir? Kilo Verdirir Mi?
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Su Orucu Nedir? Kilo Verdirir Mi?

0

Su orucu, yeme eylemini azaltmak için kadim geleneklerden gelen su içmeme ritüelidir. Hem fiziksel hem ruhani bakımdan sağlığınızı yükseltmek ve vücudunuzun arınmasını sağlamak için yapabilirsiniz. Böylelikle, gereksiz yağlar ve ödemlerin de yakılmasına ve vücuttan atılmasına olanak sağlanır. Doğal bir arınma ve kilo verme yöntemi olarak bilinmektedir. Cildi güzelleştirdiği gibi kızarıklıkların da geçmesine yardımcı olur.

Su Orucu Nasıl Tutulur?

Su orucu tutma, kişiyi hem bedensel hem de ruhani manada arındıran bir yöntemdir. İnsanlar vücutlarında fazla yağları eritmek için bu tekniği uygulasalar da, bazen daha spritüal bir arınma için de uygulamayı tercih ederler. Böylelikle, vücuttaki tüm zararlı toksinler atılır ve kişinin daha sakin bir şekilde beslenmesine devam etmesi sağlanır. Bir anda bırakılmamalı, vücut yavaşça alıştırılarak bırakılmalıdır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

su orucu nasil tutulur

 1. Su orucuna kendinizi hazırlayın
 2. Günde 9-14 bardak su için
 3. Kendinizi alıştırarak orucu bozmaya başlayın
 4. Ağır hareket gerektiren işler yapmayın
 5. Bir uzman yardımı ile bunu uygulayın

1Su Orucuna Kendinizi Hazırlayın

Öncelikle, eğer ciddi bir sağlık sorununuz var ise bu uygulamayı sakın yapmayın. Normalde bu yöntemi ne kadar uygulamak istiyorsanız ona göre bir plan yapmalısınız. Örneğin, 3 gün veya 5 gün tutacaksanız bunun çetelesini hazırlayıp sakin ve enerjinizin yüksek olduğu aralıklar için yapmaya başlamalısınız. Öteki türlü, oldukça yorucu ve stresli olabileceği gibi aç kalmaya dayanamayacaksanız hiç başlamayın.

2Günde 9-14 Bardak Su İçin

Sadece su içeceğiniz için günde belirli aralıklarla vücut kitle indeksinize göre su gramajınızı ayarlayın. Misal, günde dokuz veya on dört bardak aralığında içmeniz normal karşılanır. Tabii, ciddi hastalığı olan ve tutamayacak kişiler varsa bunu asla uygulamamalılar. Oldukça tehlikeli sonuçları olabileceği gibi, bireylerin hastalıklarını daha da derinleştirebilir. Ayrıyeten, bu uygulamayı diyabet veya şeker hastalığı olanların da kesinlikle yapmamaları gerekir. Zaten, bu tip şok işlemler hem metabolizmayı belli bir süre sonra bozabilir hem de açlıktan halsiz düşmenize neden olabilir.

3Kendinizi Alıştırarak Orucu Bozmaya Başlayın

Belirlediğiniz aralığın ardından, direkt olarak ağır yemekler yememelisiniz. Bu hem yediğiniz şeyin midenize oturmasına hem de kötü hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca, bu tip şok işlemler bünyenize zarar verebileceği için bitirmeye yakın meyve ve sebze ile orucunuzu bozmanız tavsiye edilir.

4Ağır Hareket Gerektiren İşler Yapmayın

Su orucu tutarken kesinlikle ve kesinlikle ağır hareket yapmamanız gerekmektedir. Çünkü, hem bir şey yemeden oruçlu olmanız hem de halsiz olmanız, daha fazla yorulmanıza sebep olacak ve sağlık sorununa yol açabilecektir. Bu gibi bir durumu önlemek için, bol bol istirahat etmeniz ve uykunuzu iyi almanız gerekir.

5Bir Uzman Yardımı İle Bunu Uygulayın

Diyetisyene gitmeniz veya var ise, doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Kafanıza göre böyle şok bir işlem uygulamanız hem siz için hem de sağlığınız için oldukça olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bir hekim onayı alınmadan veya vücut kitle ölçünüz bilinmeden, düşünmeden yapacağınız her zayıflama uygulaması size kötü bir dönüş sağlayabilir.

Su Orucunun Faydaları Nelerdir?

Su orucunun faydaları dendiğinde, genel olarak kişinin ödemlerini atmasına ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesine yardımcı olur. Kişiler genelde zayıflamak için böyle bir girişimde bulunsa da, bazı spiritüel bireyler arınmak için bunu uyguladıklarını söylerler. Genel anlamda, vücutta birikmiş antikorları suyun içerisinde bulunan mineraller ile atmayı sağlayan bir uygulamadır. Böylelikle, antioksidan işlevi niteliğinde bir oruç tutmuş olacaksınız. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Günde 500 gr yağ yakma olanağı.
 • İnsülin direncini kontrol eder.
 • Vücudun kendini onarmasına yardımcı olur.
 • Stresi azaltır ve kan basıncını dengelemeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye olanak sağlar.
 • Kanser hücreleri ile savaşır.
 • Yaşlanmayı ve zihinsel hassasiyetleri önler.
 • Kalp ritmini kontrol eder.
 • Mide sorunlarını gidermede yardımcı olur. (gastrit, ishal, gaz ve iştah kaybı vb.)
 • Su orucu yararları içinde en önemlisi, duygu durumu dengeler ve ruhani şifa verir.

Görüldüğü gibi su orucu faydaları dendiği zaman, en genel tanımı ile arındırıcı ve toksik atıcı özellik barındırması göze çarpar. Böylelikle, bunu yapan bireyler hem yağ yakımına yardımcı olur, hem de zihinsel ve ruhani manada iyileşmiş hissederler.

su hakkinda merak edilen detaylar

Su Orucunu Kimler Tutabilir?

Su orucu tutanlar, riskli bir sağlık sorunu olmayan bireyler bu orucu tutabilirler. Örneğin, beyin rahatsızlığı ve diyabet gibi sorunlar mevcut ise, kesinlikle bu işlemi uygulamanız tavsiye edilmez. Zaten, bir hekim kontrolü ve onayı olmadan girişilen şok işlemlerin hepsi insanlara olumlu dönüş sağlamayabilir. Her şeyi ince düşünerek ve hesaplayarak hareket edilmesi gerektiği için, bu uygulamayı 3 günden fazla yapmamanız önerilir. Eğer daha fazla bunu yapmayı düşünüyorsanız, vücudunuza ciddi tahribat getirebileceğini unutmamanız gerekir. Daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız, hafif bir diyet listesi temin edebilirsiniz.

Su Orucu Neden Tutulur?

Su orucunun tutulma sebebi, kişilerin hem detoks yapmak istemesi hem de ruhani bakımdan rahatlamayı istemesidir. Bundan mütevellit, kişiler bu uygulamayı yaparak hem yağ yakmayı hedeflerler hem de stresten arınmaya çalışırlar. Ancak bilinen o ki, doktor kontrolü olmadan böylesine şok uygulamaların yapılması, eğer kişi alışkın değilse bünyesinde ağır bir halsizlik yaratabilir. Bunun için, hiç kimsenin diyetisyene gidip vücut kütlesini ölçtürmeden ve kronik bir rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmeden bu işe girişmemesi önerilir.

Su Orucu Kaç Kilo Verdirir?

Su orucu, yapıldığı zaman aralığına göre zayıflatma etkisi değişen bir uygulamadır. Bazıları, uygulamayı bir hafta boyunca yaptığınız zaman yedi kilo civarında zayıflayabileceğinizi söyler. Ancak, bu tip şeyler kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık göstereceği için daha dikkatli olmakta fayda var. Bazıları diyabet veya intolerans sahibi bireyler olduğu için, kesinlikle böyle detoks işlemleri yapmaktan uzak durmalıdır.

Su Orucu Zararlı Mıdır?

Su orucu, bireylere hiçbir şey yemeden sadece su içerek belirli bir aralık geçirmelerini öğütler. Ancak, bu oldukça riskli ve her bünye için uygun olmayan bir işlemdir. Her detoks uygulaması, insanların bazı kronik problemlerini tetikleyebildiği gibi, sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. O sebeple, ne olursa olsun bu tip teknikleri denemek oldukça zararlıdır. Doktora veya diyetisyene danışmadan, sakın böyle bir zayıflama işlemine başlamaya çalışmayın.

Su Diyeti Ne Kadar Kilo Verdirir?

Su diyeti, kişiden kişiye göre değişen bir uygulama olduğu ve herkesin de farklı zamanlarda bunu uyguladığı bilindiği için kilo verdirme bakımından net bir cevabı yoktur. Kimisi, bunun bir haftada yedi kg gibi bir yağ yaktığını söylerken, bazısı hiç zayıflamadığı halde hasta olduğunu dile getirmektedir. O sebeple, böyle şok işlemler ve rejimler yapılmadan bir hekime danışmak gerekir.

Su Orucu Yağ Yakar Mı?

Su orucu, detoks bir uygulama olarak bilindiği için bazı kişiler yağ yaktığını söylemektedir. Ancak, böyle kısa sürede sadece su içerek zayıflamak mümkün olmadığı gibi, verilen kilolar kas kütlesinden gidiyor olabilir. Zaten, kendinizi aç bıraktığınız ve sadece su ile beslenmeye çalıştığınız için vücunuzda vitamin alımı bakımından bir dengesizlik olacaktır. Diyetisyene danışarak, kendinize uygun bir rejim belirleyebilir ve spor ile destekleyerek daha sağlıklı bir biçimde zayıflayabilirsiniz.

Su Orucunda Vücutta Neler Olur?

Su orucunda vücutta, sadece sıvı ile beslenildiği için önce bir ödem atılması ve hafiflik hissi olur. Sonrasında, bu işlem fazlasıyla uzarsa sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun önüne geçmek için bir diyetisyene giderek kendinize diyet listesi hazırlatmalısınız. Çünkü, ileride daha ciddi bir sağlık sorunu ile boğuşmaktansa öncesinden bir doktor desteği alıp beslenme düzenini revize etmek sizin için daha faydalı olacaktır. Sadece sıvı alarak vücudunuza eksik vitamin yüklemesi yapacaksınız ve aslında zayıflamayı düşünürken su kaybı yaşadığınızı bilmelisiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın