Ali Kuşçu Nasıl Bir Ortamda Büyümüştür? Nerede Büyümüştür?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Ali Kuşçu Nasıl Bir Ortamda Büyümüştür? Nerede Büyümüştür?

0

Ali Kuşçu, babasının mesleği şahinci başı olmasından dolayı kuşlarla vakit geçirerek ve onlarla ilgilenerek büyümüştür. Babası dönemin önemli isimlerinden olan Uluğ Bey’in kuşçusu olduğu için ailesi “Kuşçu” lakabı ile tanındı.

İçindekiler

Ali Kuşçu’nun Sarayda Eğitim Almasını Sağlayan Olay Nedir?

 Ali Kuşçu’nun sarayda eğitim almasını sağlayan olay; sarayın çatısındaki ahşaptan oluşan kuş yuvasını kendisinin yapmasıdır. Sonrasında Uluğ Bey onu sarayın avlusunda görür. Babasından dolayı sarayda tanınan biridir.

Ali Kuşçu Nerede Büyümüştür?

 Ali Kuşçu 15. yüzyılda Semerkant’ta doğup yine Semerkant’ta büyümüştür. 1403 yılında doğup 1474 yılında vefat etmiştir. O dönemde Semerkant çok önemli bilim merkezlerindendir. Büyüdüğü dönemde önemli olan bilim adamlarından astronomi, matematik ve dil bilimi eğitimi almıştır. Daha sonra eğitim seviyesini artırmak amacı ile Kirman şehrine gitmiştir.

Semerkant ve Kirman da eğitimini tamamlayan Ali Kuşçu Kirman’da ayın hareketlerini incelemiştir. O dönemin büyük alimlerinden olan Uluğ Bey’e Kirman ayın hareketlerini inceleyerek yazdığı eseri hediye etmiş ve onun himayesine girmiştir. Bir yandan Uluğ Beye yardım ederken diğer yandan da rasathanede müdür olmuştur.

Ali Kuşçu’nun Rasathanesindeki İlk Görevi Nedir?

Ali Kuşçu’nun rasathanedeki ilk görevi Zic diye isimlendirilen gökyüzünde ki yıldız haritasını ( Yıldız’ların yerlerini ve hareketlerini gösteren bir cetvel ) Uluğ Bey ile hazırlamaktır.

Ali Kuşçu’nun En Önemli Eseri Nedir?

 Ali Kuşçu’nun en önemli eseri Fethiyye’dir. Bu eser astronomi risalesi olarak da adlandırılır ve dili Arapçadır. Bu eserinde ekliptiğin eğimini hesap ederek önemli bir konuya değinmiştir. Fetih risalesi olarak da adlandırılan bu eserin sonuna gök cisimlerinin dünyaya olan uzaklıklarına dair eklemeler yapmıştır.

Ali Kuşçu Neyi İcat Etmiştir?

Ali Kuşçu ilk olarak Ay’ın haritasını çıkarmış ve astronomi alanında çok faydalı olabilecek çalışmalar yapmıştır. Daha sonra güneş saatleri yapmıştır. Ali Kuşçu çalışmalarında dil bilgisi, kelam, astronomi gibi konulara ağırlık verdi. İcattan daha ziyade araştırma (keşif) olarak adlandırılan bu çalışmalara; İstanbul’un enlem ve boylam derecelerini keşfetmesi örneğini de verebiliriz. Bunların yanında dil bilimcisi olduğu içinde astronomi ve matematik alanında eserler kaleme almıştır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın