Beynin Sol Lobu Ne İşe Yarar? Neden Ağrır?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim

Beynin Sol Lobu Ne İşe Yarar? Neden Ağrır?

0

Beynin sol lobu akılcı veriler ile düşünür. Eğer veri bulunmuyor ise boşlukları doldurmak için geçmişten benzer nedenler türetir. Beyinin sol kısmı gerçekçi düşündüğü için sözcük oyunlarını mizah yerine gerçek anlamı ile algılar. Ayrıca beynin sol bölgesi vücudun sağ tarafını yönetir.

Beyinin sol kısmında okuma, yazma ve konuşma işlemleri gerçekleşir. Dil ve iletişim becerilerini kontrol altında tutar. Sayısal işlemler burada yapılır ve sembolleştirilir. Yapılan bilgi işlemlerini sıraya sokar.

Sağ bölgesi daha çok duygusal, görsel, sanatsal konulara yönelmişken, sol tarafı ise mantıksal, matematik verilerine yönelir ve dili iyi kullanır. Sağ lob; sezgisel duyulara odaklanır, sol lob net sonuçlar ile ilgilenir.

İçindekiler

Beynin Sol Tarafı Neden Ağrır?

Beynin sol lobunun ağrıma nedeni anevrizmanın oluşmasından kaynaklanabilir. Anevrizma yüksek tansiyondan kaynaklanabilir ya da doğuştan oluşabilir. Sol kısımda genelde küme tipi ya da migren baş ağrısı görülür.

Bilinen bazı vakalarda anevrizma, çok büyüyene kadar ya da patlayana kadar belirti göstermez. Belirti gösterdiğinde çok şiddetli ağrılara maruz bırakır. Anevrizmaya göre baş ağrıları fiziksel yönden aşırı yorgunluk ve bitkinlik dönemleri şeklinde tetikleyip belirti gösterebilir.

İlginizi Çekebilir: Beynin Sağ Lobu Ne İşe Yarar? Neden Ağrır?

Beynin Sol Tarafı Çalışmazsa Ne Olur?

Sol tarafı çalışmazsa ya da hasar alırsa görme yönünde bozukluklarına neden olur. Diğer sorunlardan biri ise konuşma yönünde zorlanma ya da konuşmada bozukluk oluşmasına neden olur. Genel olarak konuşmada gramer hatası, anlatma da zorluk yaşama, görmede bozukluk, analiz yeteneğinin yeterince çalışmaması, vücudundaki belli organların işlevini tam olarak yerine getirememesi gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Konuşmada, görmede ya da analiz yeteneğinin tam yerine getirememesinin nedeni, bu tür yeteneklerin beyninin sol kısmında işlev görmesinden kaynaklanır.

beynin sol tarafi ne is yapar

Beynin Sol Tarafı Nasıl Geliştirilir?

 • Matematik ya da geometri problemleri çözmek
 • Sudoku ve bulmaca çözmek
 • Kitap okumak (Kitap okumak beynin hem sağ hem sol lobunu geliştirmede büyük yarar sağlar)
 • Yeni bir dil öğrenmek
 • Hayal türünü geliştiren lego, evcilik ve benzer oyunlar oynamak
 • Belli başlı kuralları olan zeka ya da strateji oyunları oynamak (Örneğin satranç, mangala, go)

Sol Tarafta Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Sol tarafta baş ağrısını geçirme için soğuk kompres uygulamak iyi gelir. Buz küplerini bez parçasına sarıp ağrıyan bölgeye tutmanız ağrıyı azaltabilir.
 • Hastalandığınız zaman bol su tüketmek iyileşme için etkili yöntemlerden biridir. Baş ağrısı susuz kaldığınız için olabilir. Böyle bir ihtimale karşı bol bol su tüketmeye özen gösterin.
 • Mentol, baş ağrısına iyi gelen aromalardan biridir. Ayrıca nane yağı ile şakak bölgesine masaj yapmanız baş ağrısını bir miktar azaltır.
 • Yeşil çay, papatya ayı gibi kişiyi sakinleştiren, dinginlik sağlayan içecekler gerilim, stres, depresyon ve baş ağrısına iyi gelir.
 • Limon aroması ya da limon kokusu baş ağrısına iyi gelen tedavilerden biri olarak bilinir. Ferahlık ve enerji artıran limon kabuğunu havanın içine koyup dövdüğün ve alın bölgesine macun kıvamına gelen karışımı masaj yapar gibi sürün. Ekstradan içine limon ve bitki çayı da ekleyebilirsiniz.

Not: Yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen baş ağrısı halen devam ediyor ya da ağrı azalmıyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Ayrıca eczaneden aldığınız her ağrı kesiciyi kullanmayın. Mutlaka doktorunuzun verdiği reçeteyi gerektiği miktarda kullanmaya özen gösterin.

Ne Zaman Uzmana Gidilmeli?

Hayat kalitenizi etkilemeye başladığında ya da ağrılar sık sık oluşmaya başladığında mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Basit nedenler gibi gözükse de beyin kanaması, beyin iltihabı ve kafa içi basınç değeri değişiklikleri gibi hayati önem taşıyan sorunlardan da kaynaklanabilir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın