Beynin Sağ Lobu Ne İşe Yarar? Neden Ağrır?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim

Beynin Sağ Lobu Ne İşe Yarar? Neden Ağrır?

0

Beynin sağ lobu, işitsel ve görsel konular ile ilgilenir. Kişi sezgilerinde beynin sağ lobunu aktif olarak kullanır. Sağ beyin lobu vücudun sol tarafını yönetirken sol lobu ise vücudun sağ tarafını yönetir. Görme ve duyma yolu ile öğrenim kazanırlar. Beynin sağ tarafını kullanan kişiler, gerçek üstü hayal kurmayı sever ve mecazi anlamlara önem verirler.

Beynin Sağ Tarafı Neden Ağrır?

Beynin sağ lobunun ağrıma nedeni, genelde küme tipi görülen ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülen uzun süreli baş ağrılarıdır. Bu ağrıların tam nedeni bilinmese de genelde 35 ile 40 gün sürebilen tek taraflı ağrılardır.

Özellikle göz yaşarması ve sabahları ağrıdan uyanma gibi problem bulunuyorsa ciddiye alınması gerekir. Ağrılar uzun süreli olması kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Genellikle gün içinde birçok kez atak halinde görülebilir. Tek bir atak 15 dakika ile 3 saat arasında devam eder. Uykusundan uyandırabileceği gibi baş ağrısı sırasında kişiyi bitkin ve tükenmiş hissine sokabilir.

İlgili Yayın: Beyin Fırtınası Nedir?

Beynin Sağ Tarafı Çalışmazsa Ne Olur?

Beynin sol tarafı çalışmaz ya da hasar alırsa, kişi kendine zarar verme eğilimine hatta intihar etme girişiminde bulunabilir. Konuşma sırasında ses tonunu ayarlayamama, istediği yerleri vurgulayamama, uzun cümle kurmada zorluk, bileşik cümle kuramama, espri, deyim ve ironi kavramlarını anlamada zorluk yaşayabilir.

Sağ beyin hasarı olan kişilerin %50’sinde bu anlatılan bileşenleri birkaçının ya da daha fazlasının etkilendiği düşünülmektedir. Hastanın yaşadığı problemler sadece kendinin değil çevresindeki insanlarında psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Bu tür hastalar çevresindeki kişiler ile ilişkilerini devam ettirmede büyük problem yaşarlar.

Beynin Sağ Tarafı Nasıl Geliştirilir?

 • Karakalem, sulu boya, yağlı boya gibi resim sanatıyla uğraşarak.
 • Şarkı söyleyerek.
 • Kitap okumak hem sağ hem sol tarafı geliştirmesinde büyük katkı sağlar.
 • Hayal gücünü geliştiren oyunlar oynamak beynin sağ lobunu büyük ölçüde geliştirir.
 • Sesli veya renkli zeka, strateji oyunları oynamak. (Örneğin MentalUP)
 • Enstrüman çalmak ya da şarkı söylemek.
 • Kompozisyon çıkarmak, deneme tarzı yazılar yazmak ve kurgu yapmak.

Sağ Tarafta Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Alkol tüketimini sınırlayın, mümkünse tamamen kesin. Özellikle kırmızı şarap baş ağrısını son derece artırır.
 • Nitrat içerikli işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durun. Bu gıdalar özellikle çikolata ve işlenmiş et ürünlerinde bulunur. Nitrat damar yollarını etkilediği gibi beyinde bulunana damarlar ile etkileşime girip baş ağrısına yol açar.
 • Uyku kalitesini önem vermeniz gerekir. Günde 7 saat uyku yetişkin birey için ideal bir düzendir.
 • Uzun süre bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlara bakmayın.
 • Birçok baş ağrısı stres ile doğrudan ilişkilendirilir. Mümkün olduğunca hayatınızdan stresi çıkarmayı deneyin. Yoga ve meditasyon gibi ruh sağlığını besleyen spor ile ilgilenmek stresi azaltacaktır.
 • Her öğün yemek yemeye özen gösterin. Açlık baş ağrısını tetikleyen bir unsurdur.

Not: Ağrı sürekli şiddetleniyorsa, 10 yaşından küçük ya da 50 yaşından büyükseniz, uykudan uyandırıyorsa, daha önceki ağrının şiddeti değiştiyse ya da tedaviye cevap vermiyorsa, ışığa hassasiyet, bulantı ve kusma durumu varsa mutlaka nöroloji doktoruna görünün.

Ne Zaman Uzmana Gidilmeli?

Uykunuzdan uyandıracak düzeye geldiğinde, şimdiye kadar hayatınızda yaşadığınız en şiddetli ağrıysa ve fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkıyorsa, uzun süredir ağrı geçmiyorsa, sürekli katlanarak şiddeti artıyorsa ışıklı ortamlarda duramıyorsanız, ateş ya da boyun sertliği ile beraber baş ağrısı bulunuyorsa mutlaka nöroloji uzmanına gitmeniz gerekir. Kısaca hayat kalitenizi etkileyemeye başladığı durumda mutlaka uzman doktora görünmenizde fayda var.

İlgili Yayın: Beynin sol lobu ne işe yarar?

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın