Alüminyum Metal Mi? Ametal Mi? Özellikleri Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Alüminyum Metal Mi? Ametal Mi? Özellikleri Nelerdir?

0

Alüminyum özellikle atom numarası bakımından incelendiğinde 13 numaraya sahip olan bir metaldir. Periyodik cetvel üzerinde bakıldığında metal bölümde yer aldığı görülmektedir. Aynı zamanda 3 atom kararlı hale gelme gibi bir durumu da söz konusudur. Alüminyumun ametal olma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Elektron dizilimi incelendiğinde 2,8,3 şeklinde dizilmektedir. Ayrıca iyi bir iletken ve verilebilir bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Son derece hafif yapısı ve geri dönüşüme uygunluğu sayesinde güncel hayatımızda kullanabildiğimiz nadir metallerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alüminyum Özellikleri Neler?

  • Alüminyum özellikleri bakımından incelendiğinde ilk olarak nadir bulunduğu ve dünyadaki en hafif metallerden biri şeklinde karşımıza çıktığı görülmektedir.
  • Alüminyum dayanıklıdır. Neredeyse bir çelik kadar dayanıklı bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Yumuşak yapısı sayesinde kolay işlenebilen bir maddedir. Böylelikle rahatlıkla üzerinde işlem yapılarak farklı şekillere dönüştürülebilir.
  • Korozyona dayanıklı bir madde olarak da karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda hem sıcak hem Soğuk olduğunda basınç ile rahatlıkla işlenmesi mümkündür.
  • Alüminyum özelliği bakımından, ateşte yanma gibi bir durum söz konusu değildir. Özellikle boya gerektirmez ve plastiklerden zehirli de değildir.
  • Ayrıca oldukça esnek bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle sadece 4 Mikron kalınlığında olan saçların yanı sıra ince tel dahi yapılabilir.
  • Otomotiv, havacılık gibi sanayilerde oldukça kullanılır ve aranan bir metal olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Son olarak maliyet noktasına diğer metallere göre daha fazla maliyeti olduğu bilinmektedir.

Alüminyum Yarı metal mi?

Alüminyum yarı metal değildir. Metal olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapısı itibariyle de Bu Bilge gündelik hayatımızda kullandığımız alüminyum için doğruluk göstermektedir. Özellikle sınavlarda alüminyumu yarı metal olarak kabul etmek yanlış bir bilgidir. Herhangi bir noktada alüminyumun metal olarak kabul etmek kesinlikle doğru bir yargıdır.

Alüminyum Hangi Metallere Örnek?

Alüminyum özgül ağırlık bakımından beşten aşağı olan metallere verilen genel bir addır. Bu bakımdan Alüminyum; magnezyum, titan, potasyum ve sodyum gibi hafif metaller özellik bakımından birbirine benzemektedir. Hafif metallerin çoğu alüminyum örnek gösterilebilir. Bu bağlamda grubunda yer almaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın