Kolonya Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Kolonya Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Kolonya, sulu çözeltilerinde ortaya hidrojen iyonu çıkarttığından dolayı asittir. Kolonya etil alkol ve suyun yanında limon, tütün esansı, çiçek gibi güzel kokuların bir araya getirilmesi ile elde edilen bir tür parfüm olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle eve veya iş yerlerine gelen misafirlere ikram edilmesi gelenekleşmiş olan bu hoş kokunun kullanımı oldukça yaygındır ve tüm zamanların en sık kullanılan tuvalet malzemesi olarak bilinmektedir.

Kolonyanın ilk olarak 1907 yılında Köln’de üretildiği ifade edilmektedir. Bu nedenle Almanya’da bir şehir olan Köln’ün eski adı kolonyadır. Kolonyanın hoş kokusunun yanında aynı zamanda keskin bir kokuya sahip olması ayıltıcı bir özelliğinin de olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte cilde sürüldüğünde içerisindeki alkol hızla buharlaşmakta ve buharlaşan alkol molekülleri çevreden ısı çekmektedir. Bu nedenle kullanan kişiye serinlik ve ferahlık da vermektedir.

Kolonya PH Değeri Kaçtır?

Kolonya pH değeri 2,5 olarak bilinmektedir. PH değeri 2,5 olan maddeler asitler grubundadır. Bir maddenin asit olduğunu anlamak için sulu çözeltilerine bakmak, turnusol kağıdı kullanmak, pH değerine bakmak gibi farklı yöntemler bulunmaktadır. PH değeri tüm bu yöntemler arasında sonuca en kolay ve hızlı ulaşmayı sağlayan yöntemdir.

Bir madde sulu çözeltilerine hidrojen iyonu bırakıyorsa asit; hidroksit iyonu bırakıyorsa baz grubundadır. PH değeri de bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ifade eden değerdir. Bu nedenle maddelerin asitlik derecesini ölçen değer şeklinde de tanımlanabilmektedir. Bu değerin açılımı “Power of Hydrogen” yani “Hidrojenin Gücü” dür.

PH kendi içerisinde bir derecelendirme sisteme sahiptir ve pH değeri bilinen bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamak için bu sistemden yararlanılmaktadır. Bu sisteme göre pH değeri 7 olan maddeler nötrken, 7’nin altında olan maddeler asit; 7’nin üzerinde olan maddeler baz olarak gruplandırılmaktadır.

Kolonya Nötr Mü?

Kolonya nötr bir maddenin sahip olduğu pH değerine sahip olmadığından dolayı nötr değildir. Bir maddenin nötr olması asit ve bazlardan herhangi bir gruba ait olmaması anlamına gelmektedir. Bununla birlikte nötr maddelerin ph değerleri 7’dir ancak kolonyanın ph değeri 7 değil 2,5’tir. Bu da kolonyanın nötr değil asit olduğunu göstermektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın