Nasıl Ezber Yapılır? Kalıcı Ezber Yapma Taktikleri 2024

Nasıl ezber yapılır? sorusu, öğrenme sürecinin en önemli aşamalarından biridir ve birçok kişi için bu, oldukça meşakkatli bir iş olabilir. Ancak, doğru teknikler ve yöntemlerle donanmış olmak, ezberleme sürecini hem daha verimli hem de daha kalıcı kılar.

“Kalıcı Ezber Taktikleri” adlı bu makalemizde, hafızanızı maksimize etmek ve öğrendiklerinizi uzun süre hafızada tutabilmek için kullanabileceğiniz stratejiler üzerinde duracağız.

İster sınavlara çalışıyor, ister yeni bir dil öğreniyor olun, ezber yapma teknikleri öğrenme sürecinizi daha etkin ve keyifli bir hale getirecektir. Makalemiz, ezberlemenin temel ilkelerini anlatmakla başlayıp, bilgiyi hafızada nasıl daha iyi tutabileceğinize dair bilimsel yöntemleri ve pratik önerileri sizlerle paylaşacaktır. Bu makalede, ezberlemenin püf noktalarını keşfedecek ve hafızanızı güçlendirecek yöntemler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Nasıl Ezber Yapılır?

Ezber nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçmeden önce öncelikle konsantre olmanız çok önemli ve odağınızı metne yöneltmeniz gerektiği için sakin ve sessiz bir ortamda bulunmanız gerekmektedir. Kimileri için durum farklı olacak ve hafif müzik eşliğinde bunu daha iyi algılayabilecektir. Tabi bunun ayrımını ve püf noktalarını bilmek için bazı özellikler şöyle sıralanabilir;

 1. Öğrenme biçiminizi seçin
 2. Kafanızı boşaltın
 3. Odaklanın
 4. Zaman dilimini ayarlayın
 5. İsteğe bağlı hafif müzik veya sessiz ortam
 6. Birkaç kere okuyun
 7. Birine sesli olarak anlatın
 8. Kodlama yapın

Öğrenme biçiminizi seçin

Ezber yapmanın kolay yolu, sizin hangi tarzda daha iyi anladığınızı keşfetmeniz olacaktır ve bunun için sözel zekanın mı ön planda olduğu yoksa sayısal zekanın mı daha önce geldiği belirlenmelidir.

Bunun için görsel, işitsel, okuyarak, pratik yaparak vb. uygulamaların hepsini deneyin ve sonunda hızlı bir biçimde nasıl ezber yapılır? diyorsanız çözümü de sağlamış olacaksınız. İyi bir öğrenci olmanın yollarının en başında gelenlerinden biri, öğrenme biçiminize uygun bir ezber yolu izlemektir.

Kafanızı boşaltın

Zihinsel olarak yorgun veya bitkin olmamak ve kendini iyi hissetmek burada öğrenme işlemi için çok etkin bir unsurdur. Çünkü algılamanız kapalı olduğu müddetçe çabuk ezber yapma mümkün olmayacaktır.

Odaklanın

Odağınızı tek bir noktaya yani metne ya da yazıya çevirmeniz ve böyle aklınızda tutma planları yapmanız gerekir. Bunun telefonunuzu uçak moduna alıp dikkat dağıtıcı tüm uyarıcılardan uzaklaşmanız doğru olandır.

Ezber İçin Odaklanmak
Nasıl ezber yapılır? Odaklanma, en önemli ipuçlarından biridir.

Zaman dilimini iyi ayarlayın

Bazen kimisi için çok erken saatlerde beyin daha iyi çalışır bazısı da gece geç saatlerde olduğunu söyler. Ancak bunlar genel yargılardır ve en doğru zamanın kişiye uygun olanı olacağını söylemek yerinde bir durumdur bunun için de alarm kurabilir veya bir hatırlatıcı ile belirleme yapabilirsiniz.

Nasıl ezber yapılır? diye sorduğunuzda içinde bulunduğunuz anı iyi kollamanın da ayrı bir püf nokta olduğu göz önüne alınmalıdır.

Keşfedin: Verimli Ders Çalışma Teknikleri | 7 Etkili Püf Noktası

İsteğe bağlı hafif müzik veya sessiz ortam

Klasik tonda açılan müzik bazı kişilerin kolay ezber yapma açısından tercih ettiği yöntemdir ancak kimisi de hiç ses olmayan yerde olmaktan memnun olur. Bunun için kişisel algı düzeninize göre yönetebileceğiniz bu süreçte aksiyon alırken bunları göz önünde tutun.

Birkaç kere okuyun

Ezber yapmanın püf noktaları arasında sürekli tekrarlamak ve gözden geçirmek gerekir bunun için de bolca okuyarak içinizden öğrendiklerinizi doğrulama yapabilirsiniz. Kelime ezberi yapmak için gereken şey de sürekli yazılar üzerinde okumalar yapmaktır.

Birine sesli olarak anlatın

Çok kesin sonuç veren bir teknik konuşarak çalışmaktır ve bunu kendinize yapabildiğiniz gibi gidip birine de anlatabilirsiniz. Sonuç olarak en etkin ve yüzde yüz güçlü hafıza katan bu biçim ile istediğiniz konuyu aklınızda tutabileceksiniz. Nasıl ezber yapılır? dediğiniz zaman en hit çözüm bu olmaktadır.

Kodlama yapın

Sınava ezber yapmaya ihtiyacınız var ise veya pratik bir sonuç lazımsa bunun için uzun cümlelerin baş harfleri ile kısaltılmış kodlamalarını yapmanız çok kesin fayda sağlayacak ve imtihanınızda başarı kazanacaksınız.

İngilizce Ezber Nasıl Yapılır?

İngilizce Ezber Nasıl Yapılır?

İngilizce ezber yapma, zor gibi görünen ancak oldukça kolay bir yöntem ile sıfırdan başlayanlar için bile işe yarar olacaktır. Şöyle ki en tercih edilen kelimeleri öğrenerek bunları bolca tekrar etmektir.

Aynı zamanda sürekli tekrar edip aynada kendinizi görerek sesli olarak telaffuz çalışması yapmanız gerekir. Yabancı dili kavramak için uzun zamanlar gerekse de ihtiyacınız olan konuyu çok basit bir şekilde gerek not alma ve yazma ile üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Hızlı Ezber Nasıl Yapılır?

Hızlı ezber, sınava gireceksiniz ve acil bir ödeviniz çıktı diyelim o halde ihtiyacınız olan okuma ve zaman tutarak bu dilim içerisinde bunu sesli olarak tekrarlamak olacaktır. Örneğin beş dakikada aklınızda ne kadar kelime barındırabildiğinizi hesaplamak hem pratiğinizi artıracak hem de çabuk aksiyon almanız gereken durumlara hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Bunun için sesli podcastler dinleyebilir veya kelime kodlamaları içeren videolar da izleyebilirsiniz.

KPSS Ezberi Nasıl Yapılır?

Kpss ezberi, Kpss’nin çok stresli bir sınav olmasından dolayı kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu konu olmaktadır. Bunun için çıkabilecek sorular üzerine yapılan kodlamaları öğrenebilir ve buna yönelik hocaların çektiği videolardan yararlanabilirsiniz.

Özellikle sözel bölümlerde ve sayısalların bazı ifade biçimlerinde çeşitli kısaltmalar vardır ve bunlar hit sorular olarak her sene karşımıza çıkar.

Koskoca bir literatür ile başa çıkmak çok zor olacaktır. Bu nedenle kendinize kodlar oluşturarak bu işin üstesinden gelmelisiniz.

Keşfedin: Cornell Not Alma Tekniği Nedir?

Ezber Yapma İpuçları

Hızlı ezber yapma son zamanlarda oldukça popüler bir istek olmaktadır. Bunun için de çeşitli arayışlar ortaya çıkar ve özellikle geçiş sınavlarına girecek veya mülakata girecek öğrencilerin gözdesi olan bir konu unvanını kazanmıştır.

Neticede bunun belirli teknik ve yöntemleri vardır ve bireyler bunları uyguladığı takdirde başarısız olma imkânı yoktur. Şimdi bahsedilenler nedir dendiği zaman bazı ezber yapma tüyoları şöyledir;

 • Oku
 • Tekrar et
 • Sıkılınca mola ver
 • Sesli anlatım yap
 • Yatmadan birkaç kez öğrendiklerini tekrar et
 • Uyan ve tekrar oku

Kesin çözüm veren yapılacaklar listesi işte bu şekildedir ve öğrencilerin çok işine yaramaktadır. Belki çok stresli ve korkulu bir sınavınız vardır güzel notlar alıp mutlu olmak istiyorsunuzdur. İşte tam da size yönelik olan şey yukarıda da bahsedildiği gibi bolca tekrar ve dikkattir.

Genelde hemen unutulduğundan şikayetçi olan kişiler için pratik ezber yapma birine konuyu anlatarak veya ayna karşısında kendinize de sesli olarak ifade etme yaparak çok etkin ve kesin sonuçlar elde edeceğinizi unutmayın.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın